Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

В ОЕСР попередили, чим Україні загрожує атака на антикорупційні органи

В ОЕСР попередили, чим Україні загрожує атака на антикорупційні органи
ZN.UA • 1 переглядів • 1 хв читання

В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) зазначили, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та фінансування її відбудови. Про це керівниця Антикорупційного відділу ОЕСР Джулія Формгольц написала у листі на ім’я заступниці голови офісу президента Ірини Мудрої. Лист, який є у розпорядженні «Європейської правди», датований 22 липня.

Формгольц висловила «глибоку стурбованість щодо останніх подій", що стосуються Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Зокрема, мова йде про ухвалення закону № 12414, який ліквідував незалежність НАБУ та САП.

За словами очільниці антикорвідділу ОСЕР, відповідний закон значною мірою підриває незалежність спеціалізованих антикорупційних органів. Формгольц поінформувала ОПУ, що відповідні зміни в українському законодавстві робоча група ОСЕР може розцінити як послаблення дотримання Україною своїх зобов'язань.

За даними видання, Київ отримав лист незадовго до того, як закон №12414 набув чинності. Тож у ньому Формгольц закликала президента ветувати документ. Вона наголосила, що в майбутньому відповідний закон ставить під загрозу прагнення України приєднатися до ОСЕР.

«У разі якщо цей лист надійде до вас після підписання законопроєкту, ми закликаємо внести подальші законодавчі зміни для збереження незалежності спеціалізованих антикорупційних органів. Я наполегливо прошу розглянути це питання з максимальною серйозністю», – додала Формгольц.

Вона також розповіла ОПУ про наслідки, якщо влада не виправить ситуацію.

«Якщо (питання, що виникло через ухвалення закону) залишиться невирішеним – це не тільки поставить під загрозу перспективи приєднання України до Конвенції ОЕСР про боротьбу з хабарництвом, а і її зусилля щодо вступу до ОЕСР, але й підірве її авторитет серед міжнародних партнерів, зокрема тих, які розглядають можливість інвестування в оборонний сектор України та її довгострокову відбудову», – підсумувала Фромгольц.

22 липня Верховної Ради 263 голосами ухвалили законопроєкт, окремі правки якого ліквідовують незалежності НАБУ та САП. Президент Володимир Зеленський підписав скандальний документ того ж дня. Ба більше, у виданні ВРУ «Голос Україн» закон з’явився одразу після підписання його президентом, і, відповідно, 23 липня вже набув чинності. 

Відтепер керівник Офісу генпрокурора матиме безперешкодний доступ до всіх матеріалів кримінальних проваджень. Він буде уповноважений вилучати будь-яку справу від НАБУ чи САП і передавати її іншому слідчому органу, висувати підозри високопосадовцям та вирішувати питання про закриття справ стосовно найвищих посадових осіб.

У Центрі протидії корупції зазначили, що ліквідація незалежності НАБУ та САП фактично призведе до узурпації генпрокурором Русланом Кравченком функціонального контролю над ними. Водночас як розповіло джерело ZN.UA, рішення знищити незалежність антикорупційних органів безумовно вплине на результат щорічного оцінювання прогресу України, який Єврокомісія проводитиме наприкінці жовтня.

Єврокомісар з питань розширення Марта Кос вже назвала серйозним кроком назад демонтаж ключових гарантій незалежності НАБУ. Вона наголосила, що Верховенство права залишається в самому центрі переговорів про вступ до ЄС.

Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій? І чи є ще в Зеленського шанс відмотати назад це чорне для України кіно? Відповіді на ці питання шукайте у статті Інни Ведернікової «Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму».

1