Команда хірургів з Університету Дюка, США, вперше успішно відновила роботу серця, яке не билося понад п’ять хвилин, і пересадила його тримісячній дитині. Через три місяці після операції у немовляти зберігалася нормальна серцева функція без ознак відторгнення органу, передає ScienceAlert. Цей випадок, за словами медиків, є доказом того, що метод так званої “реанімації на столі” може бути ефективним для збереження дитячих донорських сердець, які зазвичай не використовуються після зупинки кровообігу.
Реанімацію серця здійснили з використанням спеціально розробленого апарату. Донора під’єднали до системи з оксигенатором, відцентровою помпою та підвісним резервуаром для збирання венозної крові. Стандартні системи підтримки життєдіяльності органів поза тілом, наприклад, для дорослих, не підходять для дитячих сердець через їх розмір. Тому пристрій було сконструйовано індивідуально.
Сьогодні у США до 20% немовлят, які потребують пересадки серця, помирають у черзі. Основною причиною є обмеженість донорських органів. Більшість таких сердець беруть у донорів, оголошених мертвими за критеріями смерті мозку. Водночас лише 0,5% трансплантацій відбуваються після так званої смерті за кровообігом – коли серце зупиняється, і циркуляція крові припиняється.
Використання органів після кровообігової смерті є суперечливим у медичній спільноті. Критики вважають, що відновлення серцевої діяльності, особливо в тілі донора, суперечить самому визначенню смерті, що має серйозні етичні наслідки. Водночас прихильники підходу “реанімації на столі”, як-от команда з Дюка, наголошують на тому, що реанімація органа поза тілом зменшує етичні ризики, забезпечує прозорість процесу і може збільшити доступність дитячих донорських сердець до 30%.
Свою альтернативну методику запропонувала також команда трансплантологів з Університету Вандербільта. Вона дозволяє уникнути прямої реанімації серця. Під час процедури хірурги перекривають аорту затискачем і промивають серце холодним консерваційним розчином, що дозволяє зберегти орган без відновлення його функцій. Таким чином, кровотік у мозок не відновлюється, і команда уникає ключових етичних ризиків, пов’язаних із повторною перфузією.
Перші три трансплантації, виконані за цією методикою, завершилися успішно – серця були пересаджені та функціонували без ускладнень. У короткому звіті, оприлюдненому в New England Journal of Medicine (NEJM), автори підсумовують, що метод має потенціал до широкого застосування.
Команда британських генетиків з Ньюкаслського університету успішно використала експериментальну методику для запобігання передачі мітохондріальних хвороб від батьків до дітей. У результаті вже народилося восьмеро здорових немовлят, ще одна дитина перебуває в утробі. Новий підхід об’єднує ДНК трьох осіб – матері, батька та донора, й може допомогти запобігти низці тяжких генетичних порушень, які вражають серце, мозок і м’язи.