22-річний Тім Шрамм, політик з «Альтернативи для Німеччини» (AfD), брав участь у бойових діях проти російських загарбників як доброволець у лавах української армії. Про це він розповів порталу Nius.de. Тепер керівництво партії хоче виключити Шрамма зі своїх лав через його критику Росії — країни, яку непублічно підтримують чимало членів AfD, пише Welt.
Шрамм є заступником голови осередку AfD у Вупперталі. Він — один із наймолодших політиків керівної ланки в партії, проходив стажування у Європарламенті.
«Спочатку мене не прийняли до Міжнародного легіону, бо я був надто молодий (19 років, — ред.) Наприкінці 2024 року я спробував знову. Врешті-решт мене направили до територіальної оборони, тобто до сил внутрішньої безпеки, які входять до складу регулярної армії України. Я служив у підрозділі на сході України. Ми стріляли, нас обстрілювали, ми літали дронами і самі ставали мішенню для дронів. Більше нічого не можу сказати з міркувань безпеки», — розповів Шрамм.
Політик наголосив, що Росія є реальною загрозою для Європи.
«Я також був у Росії — і можу з повною впевненістю сказати: кожен, хто вважає Росію консервативною альтернативою, ніколи там не був. Росія захоплена іноземцями, її економіка націоналізована, вона просякнута пропагандою і до кісток авторитарна», — застеріг він.
На його думку, перемога Росії в Україні призведе до дестабілізації Європи. І якщо Росія здобуде перемогу в Україні, вона піде далі — до країн Балтії, під тими ж самими приводами.
Політик зізнався, що про його місію в Україні ніхто не знав, але коли він її розкрив, реакція була «переважно позитивною — навіть з боку політичних опонентів». Проте його позиція не сподобалась керівництву партії.
Як повідомляє Welt, регіональне правління AfD у Північному Рейні-Вестфалії хоче виключити Шрамма з партії та вже позбавило його деяких повноважень. Молодому політику запропонували підписати зобов’язання наступного змісту:
Шрамм відмовився підписувати документ. У розмові з виданням він сказав, що його намагаються «заткати» деякі керівники партії:
«Я не відчуваю жодного жалю через те, що воював за те, у що вірю, і мені не соромно за це», — пояснив він.
У виданні Nius було опубліковано фото двох мінометних снарядів з написами: «Привіт усім русофілам!» та «Ідіть ви! Вітання з Вупперталя».
За даними Welt, на засіданні регіонального правління Шрамма звинуватили в тому, що його висловлювання в інтерв’ю Nius.de та Junge Freiheit завдали шкоди партії.
Однією з ключових фігур, які наполягали на виключенні Шрамма, є депутат Європарламенту Ганс Нойгофф, відомий проросійський голос у партії. Нойгофф називає український уряд «режимом Зеленського» та виправдовує вторгнення Росії як «оборонний акт проти НАТО».
«Росія — не ворог Європи, а імперія, яка захищає себе та свої інтереси», — стверджує Нойгофф.
«Відповідно до лексики відповідача, навіть лідерка AfD Аліс Вайдель, яка ще в травні 2025 року закликала „не ділити всіх на добрих і поганих, а враховувати також інтереси безпеки Росії“, — є „русофілкою“, яка „має іти на***“», — пише Нойгофф від імені земельного правління.
У розмові з JF Шрамм заявляв, що крім бажання зупинити Росію, він також хотів «показати середній палець проросійським бумерам в AfD».
На думку молодого політика, «непробивні бумери» у партії читають проросійський праворадикальний журнал Compact і «захоплені російською пропагандою».
Партія «Альтернатива для Німеччини» виходить у лідери, обганяючи традиційні партії. Як у країні, що активно працювала над усвідомленням свого нацистського минулого, знову з’явився простір для правого радикалізму? Які причини призвели до зростання популярності цієї політсили в Німеччині?
Історик Томас Вайє в статті «Феномен "Альтернативи для Німеччини». Чому німці не щеплені від правого радикалізму» відповідає на ці запитання.