Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Китай зміцнив свої позиції та розраховує на більші поступки від США під час нового раунду торговельних переговорів — CNN

Китай зміцнив свої позиції та розраховує на більші поступки від США під час нового раунду торговельних переговорів — CNN
ZN.UA • 1 переглядів • 1 хв читання

Представники США та Китаю знову зустрінуться в Європі для проведення нового раунду торговельних переговорів — і цього разу Пекін буде більш упевненим, ніж будь-коли, пише CNN.

Міцний контроль Пекіна над стратегічними мінералами змусив адміністрацію президента США Дональда Трампа скасувати деякі обмеження на експорт до Китаю, включаючи навіть скасування заборони на продаж ключового ШІ-чіпа компанії Nvidia.

Тим часом китайська економіка продемонструвала кращі, ніж очікувалося, показники зростання за кілька місяців торговельної війни, що підкреслює її стійкість. А кілька днів тому Пекін підкріпив свою жорстку позицію і на саміті з Європейським Союзом.

Коли в понеділок, 28 липня, у Стокгольмі розпочнеться новий раунд переговорів, очікується, що китайська делегація на чолі з віцепрем'єром Хе Ліфеном зустріне своїх американських колег з упевненістю у власному безкомпромісному, жорсткому підході та бажанням отримати від США подальші поступки.

Міністр фінансів Штатів Скотт Бессент, який очолює американську делегацію, заявляв, що сторони працюватимуть над “імовірним” продовженням торговельного перемир'я, яке закінчується 12 серпня.

90-денна пауза в торговельній війні, досягнута на зустрічі в Женеві у травні, стримала високі тарифи, які загрожували припиненням торгівлі між двома найбільшими економіками світу. Перемир'я було врятовано від провалу завдяки подальшим переговорам у Лондоні в червні, після того як кожна зі сторін звинуватила одна одну в порушенні обіцянок.

Тепер нові переговори в Стокгольмі можуть дати підказки стосовно того, як довго може тривати це перемир'я, і чи зможуть дві країни вирішити інші складні питання, такі як обмеження на продаж технологій, у процесі роботи над довгостроковою угодою.

Трамп, здається, пом'якшив свою конфронтаційну позицію щодо Китаю і з ентузіазмом говорив про потенційний візит до Пекіна.

Аналітик Atlantic Council Джош Ліпскі вважає, що найімовірнішим результатом нового раунду переговорів буде тимчасова угода. Водночас, він додав, що ситуація може змінитися в будь-який момент — “це крихке перемир'я”.

Бессент також повідомляв, що обидві країни обговорять питання закупівлі Китаєм підсанкційної нафти з Росії та Ірану. Міністр торгівлі США Говард Лутнік казав, що частиною обговорень буде також додаток TikTok.

Зі свого боку, китайські чиновники не розкривали деталей порядку денного переговорів. У заяві, опублікованій минулого тижня, Міністерство торгівлі Китаю зазначило, що країни “продовжать консультації з економічних і торговельних питань, що становлять взаємний інтерес, керуючись принципами взаємної поваги, мирного співіснування та взаємовигідної співпраці”.

На думку експертів, для Пекіна головним питанням переговорів цього тижня є мита США на китайський імпорт. За даними Білого дому, загальний тариф становить приблизно 55% і включає, зокрема, 10% “дзеркальне” мито, яке США запроваджували для своїх торговельних партнерів у квітні, та 20% тарифи, запроваджені проти Китаю за його роль у незаконному надходженні фентанілу до Штатів. Ключовим пріоритетом для Пекіна може бути скасування 20-відсоткових мит, пов'язаних з фентанілом.

Пекін також може попросити Вашингтон ще більше послабити контроль над експортом технологій, включаючи внесення сотень китайських компаній до чорного списку Міністерства торгівлі США, за словами директора Центру американських досліджень при Фуданському університеті в Шанхаї Ву Сіньбо.

Під час свого першого терміну в Білому домі Трамп почав запроваджувати обмеження проти китайських технологічних компаній. Його наступник, Джо Байден, продовжив цю політику, розширивши обмеження.

“Після цього періоду суперництва між США і Китаєм американська сторона усвідомила, що Китай має в руках важливі козирі — і, що ще важливіше, готовий їх використовувати, коли це необхідно”, — сказав Ву.

За його словами, ці козирі стосуються залежності Америки від китайського ланцюжка поставок, включаючи, але не обмежуючись, рідкісноземельні елементи та магніти, які необхідні для всього, від повсякденної електроніки та автомобілів до винищувачів.

На піку торговельної війни з США у квітні Китай скористався своїм глобальним домінуванням у ланцюжку поставок рідкісноземельних елементів, запровадивши нові обмеження на експорт.

Значне скорочення експорту таких елементів, попри торговельне перемир'я, досягнуте в травні в Женеві, знову розпалило напруженість, що спонукало Трампа вжити “контрзаходів”. Нова суперечка вщухла лише після переговорів у Лондоні минулого місяця, коли Пекін погодився дозволити постачання рідкісноземельних елементів, а Вашингтон — скасувати власні “контрзаходи”.

Але Китай усвідомив цінність свого впливу на США. Ву каже, що вплив Пекіна виходить за межі рідкісноземельних елементів і поширюється, серед іншого, на ланцюги постачання дронів та акумуляторів для електромобілів, де Китай теж відіграє важливу роль. Ще однією картою, за його словами, є продаж TikTok US китайським власником ByteDance, який підлягає затвердженню Пекіном.

“У минулому ми свідомо не використовували ці карти. Тепер, я вважаю, Китай буде дедалі частіше брати ініціативу на себе і розглядати можливість їх використання”, — заявив Ву.

Бессент казав, що планує попередити Пекін про продовження закупівель російської та іранської нафти, а також про підтримку Росії у війні проти України. Трамп раніше погрожував запровадити 100% вторинні мита на товари з країн, які продовжують купувати російські енергоносії. Під такі обмеження можуть потрапити, зокрема, Китай та Індія.

На думку Ву, Китай навряд чи злякається такої митної погрози, та не припинить імпорт нафти з Росії або Ірану, але Пекін усвідомлює, що Штати можуть використати цю погрозу, щоб змусити Китай співпрацювати в таких питаннях, як війна РФ проти України та переговори з Іраном.

Тимчасова пауза у торговельній війні США та Китаю не скасувала глибинних суперечностей, які вже спричинили значні турбулентності у глобальній економіці. У статті “Торговельна війна Америки з Китаєм: можливі сценарії” Андрій Длігач пропонує чотири сценарії того, як розвиватиметься протистояння двох країн, що змінить світовий порядок.

Олексій Кущ у статті “Колос на глиняних ногах чи майбутній гегемон — правда про економіку Китаю” аналізував реальний стан китайської економіки, щоб зрозуміти, чи може Пекін стати новим глобальним гегемоном замість США.

1