Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Зеленський вперше висловився після підписання скандального закону про ліквідацію незалежності НАБУ і САП

Зеленський вперше висловився після підписання скандального закону про ліквідацію незалежності НАБУ і САП
ZN.UA • 2 переглядів • 1 хв читання

Президент України Володимир Зеленський після підписання закону, який загрожує незалежності НАБУ та САП, провів нараду з керівниками ключових правоохоронних і антикорупційних органів, заявивши, що антикорупційна система продовжить роботу і має бути очищена від російського впливу.

У своєму вечірньому зверненні глава держави повідомив, що обговорив "різні виклики" з директором НАБУ Семеном Кривоносом, керівником САП Олександром Клименком, генеральним прокурором Русланом Кравченком та головою СБУ Василем Малюком.

"Антикорупційна інфраструктура працюватиме. Тільки без російських впливів – від цього треба все очистити. І справедливості має стати більше", — зазначив Зеленський.

Він також наголосив, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро продовжуватимуть свою діяльність, а важливою складовою цього процесу є налаштованість Генпрокуратури на забезпечення принципу невідворотності покарання.

"Справи, які роками лежали, мають розслідуватись. Роками посадовці, які втекли з України, спокійно живуть за кордоном — у дуже приємних країнах і без жодних юридичних наслідків. Це ненормально", — заявив президент.

Окремо Зеленський порушив питання безпеки інформації та можливих витоків, підкресливши, що російські спецслужби не повинні мати доступ до чутливої інформації. Він наголосив: "Важливо, щоб без росіян. Важливо, щоб була невідворотність покарання і щоб суспільство це дійсно бачило".

Нагадаємо, у ЦПК пояснили, що ліквідація незалежності НАБУ та САП фактично призведе до узурпації генпрокурором Русланом Кравченком функціонального контролю над ними. Це повністю зруйнує самостійність відповідних структур і їхню спроможність вести будь-які розслідування. Адже глава ОГП буде мати повний доступ до матеріалів будь-якого кримінального провадження, зможе забрати від НАБУ будь-яку справу та передати її іншому органу досудового розслідування, виносити підозри для топпосадовців та приймати рішення про закриття справ щодо найвищих посадових осіб. Отож, генпрокурор, кандидатуру якого на відповідну посаду подає президент, отримає одноосібну владу над справами про корупцію. 

У Єврокомісії заявили, що наразі в Євросоюзі не обговорюють питання зупинки фінансування України, але ЄС занепокоєний ситуацією з НАБУ та САП. Джерела ZN.UA повідомляли, що рішення Ради безумовно вплине на результат щорічного оцінювання прогресу країн, що претендують на членство у ЄС. Його Єврокомісія проводитиме наприкінці жовтня. 

У Києві, на площі біля театру Франка, що розташована найближче до Офісу президента на Банковій, увечері 22 липня стартувала акція протесту проти ухвалення Верховною Радою законопроєкту, який звужує повноваження НАБУ та САП. Аналогічні мітинги розпочалися у Львові, Одесі та Дніпрі.

Закон, що обмежує повноваження НАБУ та САП, опублікували на офіційному сайті парламентського видання "Голос України". Згідно з публікацією, закон №4555-IX був підписаний 22 липня і набув чинності 23 липня.

Чому саме тепер Банкова злетіла з котушок? У чому силовики Зеленського звинуватили НАБУ й САП, щоб прикрити політичну операцію ліквідації незалежності антикорблоку? Як ручний парламент реалізував сценарій влади, який давно розроблявся на Банковій?

Відповіді у статті "Облава на НАБУ й САП. Президент Зеленський за крок до авторитаризму" дає редактор відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.

2