Лідер республіканської більшості в Сенаті США Джон Тун сказав у понеділок, 14 липня, що він поки не буде просувати розгляд законопроєкту з санкціями проти РФ і російських торгових партнерів, після того, як американський президент Дональд Трамп зробив нову заяву щодо війни Росії проти України, повідомляє Politico.
"Схоже, що зараз президент збирається спробувати зробити дещо з цього самостійно …Якщо в якийсь момент президент дійде висновку, що це має сенс і додасть цінності та важелів впливу, які йому потрібні в цих переговорах, для просування законопроєкту, тоді ми це зробимо. Ми будемо готові”, — сказав Тун журналістам.
У понеділок Трамп пригрозив запровадити вторинні тарифи до 100% проти країн, які все ще торгують з Росією. Законопроєкт Сенату передбачає ще жорсткіші мита проти ключових торговельних партнерів РФ.
“Ми будемо застосовувати вторинні тарифи, якщо не укладемо мирну угоду [між Росією та Україною] протягом 50 днів. Вторинні тарифи — це дуже, дуже потужний інструмент”, — заявив Трамп під час зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте.
Законопроєкт з антиросійськими санкціями, розроблений сенаторами республіканцем Ліндсі Гремом і демократом Річардом Блюменталем, про підтримку якого наразі заявили вже 85 сенаторів з обох партій, уповноважує Трампа запровадити вторинні тарифи на рівні щонайменше 500% на імпорт з таких країн, як Китай, Бразилія та Індія, які досі торгують з Росією. Законопроєкт також дозволить Трампу підвищити тарифи на решту американського імпорту з Росії щонайменше до 500% — крок, який матиме менший вплив, ніж вторинні тарифи, через попередні санкції, які вже значно скоротили торгівлю США з Москвою.
На думку Туна, погроза Трампа означає, що Сенату, можливо, не потрібно буде ухвалювати законопроєкт Грема-Блюменталя.
"Ми спробуємо зробити все можливе, щоб скоординувати стратегії з Білим домом, очевидно, з Палатою представників. Таким чином, ми будемо готові до роботи в будь-яку хвилину”, - сказав Тун.
“Зрушення” в питанні законопроєкту в Палаті представників також здаються малоймовірними після нової заяви Трампа. Відповідаючи на запитання, чи з'явиться законопроєкт на розгляді до того, як Палата представників піде в кінці цього місяця на літні канікули, лідер республіканської більшості в Палаті Стів Скаліс сказав: “Не зараз”.
Він також припустив, що односторонні дії Трампа можуть взагалі нівелювати необхідність прийняття окремого законопроєкту про санкції.
“Якщо хтось і зможе посадити (російського диктатора Владіміра — ред.) Путіна за стіл переговорів, щоб він нарешті погодився на мир, то це президент Трамп”, — додав конгресмен.
Зі свого боку, Трамп заявив у понеділок, що не вважає 500% мита необхідними "бо в певний момент не має значення [наскільки вищий тариф]. Мита у 100% будуть виконувати ту ж саму функцію".
У спільній заяві Грем і Блюменталь привітали як нові тарифні погрози Трампа, так і його план продавати НАТО зброю американського виробництва для передачі її Україні.
“Однак остаточним ударом, який покладе край цій війні, стануть тарифи проти таких країн, як Китай, Індія та Бразилія, які підтримують військову машину Путіна, купуючи дешеві російські нафту і газ”, - заявили сенатори.
“Мета не в тому, щоб збільшити тарифи й санкції — мета в тому, щоб змусити Путіна сісти за стіл мирних переговорів”, - додали вони.
Двостороння торгівля США з Росією за останні роки різко скоротилася з приблизно $53 мільярдів у 2021 році до $5,5 мільярдів минулого року внаслідок санкцій, запроваджених адміністрацією попередника Трампа Джо Байдена після вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року. Штати, працюючи з союзниками, також запровадили низку заходів експортного контролю, спрямованих на те, щоб перекрити Росії доступ до напівпровідників та інших технологічних товарів. У 2024 році США імпортували з Росії товарів лише на $2,5 мільярда порівняно з $23,3 мільярда у 2021 році.
Чим насправді керується Трамп у своїй політиці щодо України — его, емоціями чи інтересами, аналізував у статті "Трамп проти себе: хто переможе — "домінатор" чи "геній оборудок"?" Олег Шамшур.