Через декілька годин після ухвалення Верховною Радою скандального законопроєкту № 12414, який фактично ліквідує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), 22 липня у великих містах України — Києві, Львові, Одесі, Дніпрі — відбулися масові акції протесту.
У столиці протестувальники зібралися біля театру імені Івана Франка — найближчої доступної локації до Офісу президента. За оцінками журналістів, участь взяли понад 1200 людей, серед яких ветерани, волонтери, митці та громадські активісти.
«Цей закон — це крок назад у часи Януковича. Ми не дозволимо знищити те, що будували роками,» — заявив ветеран Дмитро Козятинський, один з ініціаторів акції.
Протестувальники скандували: «Вето на закон!», «Руки геть від НАБУ!», «Поверніть Європу!». На будівлі поруч із театром активісти вивели проєкцією напису: «Вето на закон».
На акції помітили братів Віталія та Володимира Кличко.
У Львові на проспекті Свободи біля пам’ятника Шевченку зібралися сотні львів’ян. Люди тримали плакати: «Справедливість завжди на часі», «Законопроєкт № 12414 — ганьба», «Бороти корупцію, а не незалежні органи».
У Дніпрі попри негоду ввечері 22 липня, біля готелю «Україна» також зібрались протестувальники, які тримали плакати під парасольками, скандували гасла та співали гімн України.
В Одесі учасники акції закликали президента не підписувати законопроєкт і пообіцяли продовжувати протести до його скасування. «Це не просто закон — це тест на зрілість демократії. Ми не мовчатимемо,» — заявила одна з учасниць акції.
Протестували проти ліквідації незалежності антикорупційних органів в Тернополі і прифронтових Сумах
Нагадаємо, законопроєкт № 12414 передбачає підпорядкування НАБУ і САП Генеральному прокурору, що, на думку експертів, знищує їхню інституційну незалежність. Директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко вже звернулися до президента з проханням ветувати документ.
Європейська комісія та посли G7 висловили занепокоєння щодо дій української влади, наголошуючи на важливості збереження незалежності антикорупційних органів. «Ліквідація ключових гарантій незалежності НАБУ — це серйозний крок назад», — повідомила єврокомісар з питань розширення Марта Кос у соцмережі Х.
Раніше «ФАКТИ» повідомляли, що виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження» Олександр Сушко назвав ухвалення рішення про ліквідацію незалежності антикорупційних органів кроком України до грузинського сценарію повернення влади росії над країною