Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Вчені виявили, що вакцинація під час спалахів хвороб зменшує смертність на 60%

Вчені виявили, що вакцинація під час спалахів хвороб зменшує смертність на 60%
ZN.UA • 24 переглядів • 1 хв читання

Розгортання екстреної вакцинації дозволило зменшити смертність від п’яти найбільш небезпечних інфекційних хвороб майже на 60%. Уперше дослідники змогли кількісно оцінити ефект екстреної імунізації від таких захворювань, як холера, кір, менінгіт, Ебола та жовта лихоманка, у країнах із низьким рівнем доходів, повідомляє ScienceAlert.

Про це свідчить масштабне дослідження, проведене Інститутом Бернета (Австралія) у співпраці з вакцинним альянсом Gavi. Висновки опубліковані в журналі BMJ Global Health та охоплюють аналіз 210 спалахів у 49 країнах із низькими доходами за період з 2000 по 2023 рік.

За словами голови Gavi Санії Ніштар, це перше у світі кількісне дослідження, що демонструє реальний масштаб впливу екстреної імунізації як на рівень захворюваності, так і на глобальну безпеку охорони здоров'я. Найбільш вражаючі результати показала вакцинація проти жовтої лихоманки – зниження смертності на 99%. У випадку з Еболою рівень смертності вдалося зменшити на 76%. Дослідники підрахували, що завдяки екстреній вакцинації вдалося уникнути тисяч смертей та зменшити кількість втрат через інвалідність. Також екстрені кампанії з імунізації дали приблизно 32 мільярди доларів економічної вигоди – це оцінка зекономлених витрат на лікування, попередження смертей і втрату працездатності.

Однак автори зазначають, що реальна сума економії може бути значно вищою, адже дослідження не враховує витрат на подолання соціальних наслідків, збитків для інфраструктури та економіки під час великих спалахів. Для порівняння, спалах Еболи 2014 року у Західній Африці, що відбувся ще до впровадження ефективної вакцини, коштував регіону понад 53 мільярди доларів.

Дослідження публікується на тлі попередження Всесвітньої організації охорони здоров’я про стрімке зростання захворюваності на хвороби, яким можна запобігти вакцинацією – кір, менінгіт, жовта лихоманка. Експерти пов’язують це зі скороченням міжнародної допомоги та поширенням дезінформації. Альянс Gavi, який нині забезпечує вакцинацію понад половини дітей у світі, шукає нові джерела фінансування після того, як США заявили про припинення підтримки.

Нещодавно дослідники з Університету Джорджа Вашингтона запропонували розглядати відмову від вакцинації через призму теорії ігор. Вони пояснили, що такий вибір часто є результатом раціонального, але егоїстичного рішення в межах колективної поведінки, яка порушує баланс імунного захисту. 

24