Президент України Володимир Зеленський 24 липня подав до Верховної Ради законопроєкт №13533, що передбачає розширення повноважень та інституційну незалежність двох ключових антикорупційних органів — НАБУ та САП. Цей документ став прямою відповіддю на критику скандального закону №12414, який, за словами правозахисників, послаблює незалежність антикорупційної системи, пише «Наше місто» з посиланням на Суспільне.
У зверненні до українців Зеленський заявив, що уряд має презентувати цей законопроєкт міжнародним партнерам — зокрема Великій Британії, Німеччині та Євросоюзу — із залученням європейських експертів. За його словами, нова ініціатива враховує численні рекомендації з боку міжнародної спільноти, правоохоронців та представників НАБУ і САП.
«Текст законопроєкту обговорювали й з партнерами, і з правоохоронцями, і з представниками НАБУ та САП. Багато пропозицій від наших партнерів, щоб долучились європейські експерти: Британія, Німеччина, Євросоюз. Доручив нашим урядовцям представити законопроєкт всім нашим партнерам і залучити всі необхідні експертні можливості», — зазначив президент.
Зеленський також подякував українцям, які виступили проти закону №12414, що був підписаний ним напередодні. Він підкреслив важливість суспільного спротиву як доказ небайдужості громадян до майбутнього країни.
«Реальні можливості перевірити, щоб не було жодного російського втручання. Кожен, хто має доступ до державної таємниці, – і це не тільки в НАБУ та САП, але й ДБР, наша Національна поліція – має пройти перевірки на детекторі брехні. І це мають бути регулярні перевірки. Є також у законопроєкті норми, які убезпечують від різних зловживань», — підкреслив Зеленський.
Президентський документ має на меті гарантувати незалежність НАБУ і САП від політичного тиску та впливу інших держав. Основні положення проєкту:
Особливу увагу у проєкті приділено захисту від російського впливу: перевірки, контроль доступу до секретної інформації та додаткові механізми запобігання втручанню.
У НАБУ та САП привітали подання президентського законопроєкту та закликали Верховну Раду підтримати його якомога швидше. У спільній заяві йдеться про те, що документ «відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності» органів.
Новий законопроєкт з’явився на тлі гучної критики закону №12414, ухваленого 22 липня. Попри те, що його офіційна мета — зміни у досудовому розслідуванні зникнень безвісти, до нього було внесено поправки, що суттєво обмежують повноваження НАБУ та САП. Зокрема:
Ці норми викликали хвилю протестів у містах України, а також різку реакцію з боку Євросоюзу та антикорупційної спільноти.
Новий президентський законопроєкт покликаний не лише виправити шкоду, завдану попереднім законом, а й повернути довіру до незалежної антикорупційної системи в Україні.
Раніше ми писали: Виплати за рішеннями судів: уряд затвердив новий порядок для пенсіонерів.
Категорія: Новини Дніпра, Україна