20 липня 2025 року виповнилося 30 років з дня підписання меморандуму про безкоштовну передачу Україні британської антарктичної станції «Фарадей», яка згодом отримала назву «Академік Вернадський». Ця подія стала ключовою для української науки та дозволила нашій державі стати повноправним членом «елітного клубу» антарктичних держав.
Ідея отримати антарктичну станцію для України виникла у посла України у Великій Британії, вченого Сергія Комісаренка навесні 1993 року. Він побачив оголошення Британської антарктичної служби (БАС) про намір продати свою станцію «Фарадей». Розуміючи важливість продовження досліджень, які вже проводили українські вчені у складі радянських експедицій, Комісаренко ініціював переговори.
«Фарадей» була однією з найкращих антарктичних станцій з багаторічними рядами спостережень. Однак, через гірський рельєф навколо станції, там було майже неможливо побудувати злітну смугу, що вже вимагалося британськими правилами безпеки у 1990-х роках. Велика Британія почала будівництво нової станції «Розера» в тому ж районі, яка мала власний аеродром.
Утримувати дві станції неподалік було нераціонально, але й обривати ряди багаторічних спостережень було б значною втратою для світової науки. Тому британці активно шукали тих, хто міг би професійно продовжити ці дослідження.
Спочатку йшлося про продаж станції. Проте для Великої Британії значно важливішим було не отримання коштів, а забезпечення безперервності наукових вимірювань. Переконавшись у високому науковому потенціалі України та її здатності продовжувати дослідження на належному рівні, британська сторона ухвалила рішення передати станцію безкоштовно.
Україна висловлює щиру подяку Великій Британії та її представникам за довіру та підтримку, що дозволило продовжити багаторічну антарктичну співпрацю. Також окрема вдячність висловлюється українським дипломатам, полярникам та всім, хто у непрості роки становлення української Незалежності доклав зусиль для закріплення України на світовій науковій арені та серед антарктичних держав.