У Національному заповіднику «Софія Київська» відбулась офіційна презентація проєкту «База даних української рукописної книги XI–XVI століть».
Цей проєкт має надзвичайне значення для збереження культурної спадщини України. Його мета — зібрати та систематизувати об’єктивну інформацію про середньовічні українські рукописні книги, які зберігаються як в Україні, так і за її межами.
«В умовах війни, коли наші рукописи перебувають у небезпеці фізичного знищення, їхня фіксація та цифровізація є критично важливими», — підкреслили у Софії Київській.
Завдяки попереднім проєктам, реалізованим за підтримки Українського культурного фонду, вже створений реєстр метаданих 600 рукописних книг українського походження.
Поточна мета — доповнити базу даних ще 400 новими рукописами.
Ця база даних доступна українською та англійською мовами на сайті ukrmanuscript.com.
Як розповіли у заповіднику, «Софія Київська» є ключовим партнером проєкту та має довготривалу історію співпраці з ініціаторами — зокрема, з ТОВ «Видавництво «Горобець» у контексті повернення літописної спадщини України з-за кордону.
У 2018–2021 роках ця співпраця вже принесла відчутні результати:
У 2009 році видавництво «Горобець» започаткувало проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину». Він покликаний за допомогою видань факсимільного типу зробити середньовічні рукописні пам’ятки, які знаходяться поза межами України, доступними для науковців і всіх, хто цікавиться історією, культурою та мовою нашої держави.
Марія КАТАЄВА, «Вечірній Київ»