Європа не повинна захищатися з допомогою України, вона повинна укріплювати власну безпеку — заявив політичний радник прем’єр-міністра Угорщини Балаж Орбан в інтерв’ю CNN, пише Telex.
У розмові він відповідав на запитання щодо війни в Україні та можливого вступу країни до Європейського Союзу.
За словами Балажа Орбана, як українська, так і російська сторони прагнуть продовжувати війну, і кожна з них має власну аргументацію. Саме тому прем’єр-міністр Віктор Орбан вважає, що слід залучити нейтральних посередників, які могли б чинити тиск на обидві сторони та відновити канали комунікації, аби зупинити збройний конфлікт. Він також підкреслив, що вважає позитивним факт безпосереднього діалогу між Сполученими Штатами та Росією, адже «саме на це ми сподівалися вже протягом приблизно трьох років».
На запитання, які саме докази має Угорщина щодо готовності Владіміра Путіна до мирних переговорів, Орбан Балаж відповів, що з дипломатичного погляду це дуже складне питання. Проте обнадійливим є факт, що раніше вже відбувалися прямі переговори між українською та російською сторонами. Водночас він наголосив, що попри будь-яку комунікацію, як Росія, так і Україна продовжують бойові дії, бо кожна сторона вірить, що час грає на її користь — і тому продовження війни виглядає вигіднішим.
Радник прем’єр-міністра додав, що Угорщина підтримує ідею посилення обороноздатності самої Європи та збільшення військових витрат.
«Наразі дискусія в Європі ведеться не про те, як посилити власну оборону, а про те, кого озброювати — Україну чи самих себе. Позиція Угорщини чітка: ми не повинні захищатися через Україну, бо це призведе до конфронтації з Росією, чого ми не хочемо. Натомість слід посилити європейські армії, щоб у разі потреби ми могли захистити себе самостійно», — наголосив Орбан Балаж.
Він також не погодився з думкою, що Україна веде війну з Росією в ім’я безпеки всієї Європи.
«Угорська позиція в цьому унікальна. Українці воюють за себе — і мають на це повне право. Але це не наша війна. Ми ніколи не просили їх воювати від нашого імені. Ми не хочемо конфронтації з Росією», — заявив він.
«Українці діють відповідно до власного вибору. Це їхня справа, а не загальноєвропейська. Це — їхнє рішення, і подивимося, до чого воно призведе», — прокоментував він той факт, що держава, на яку було здійснено напад, не здалася, а чинить збройний опір.
«Вже загинули сотні тисяч людей, мільйони залишили країну, Україна втратила фінансову незалежність. Саме тому угорський прем’єр намагався переконати президента України Володимира Зеленського, що час не працює на його користь, і найкращим виходом було б прагнення до домовленостей», — пояснив він.
Щодо побоювань, що Росія може напасти на країни-члени НАТО, Орбан назвав це нереалістичним.
«Це нереалістично. НАТО набагато сильніше за Росію. Якщо ми зможемо збільшити свої оборонні витрати, то ми, європейці, станемо ще сильнішими».
Балаж Орбан прокоментував і вступ України до ЄС. Зокрема він наголосив, що це означало б величезні витрати, на які Європа просто не має коштів.
На його думку, якщо прийняти Україну до ЄС до завершення війни та без домовленості між Заходом і Росією — це означатиме втягування Заходу у конфлікт, а війна стане неминучою.
«Зараз не час говорити про це. Це незручно для багатьох, адже Україні раніше обіцяли членство в НАТО […], але вже зрозуміло, що цього не буде. Така сама ситуація і з ЄС. З реалістичної точки зору, це завжди було очевидно — і це стосується як НАТО, так і Європейського Союзу», — заявив Орбан.
Політик наголосив, що у питанні членства України в ЄС слід діяти реалістично.
«Цього не можна допустити, адже наслідки були б руйнівними для майбутнього Європи», — заявив він.
Він також звернув увагу на те, що зараз у питанні вступу України ніхто не згадує про довготривалий процес переговорів та інтеграції, як це було у випадку з Угорщиною чи іншими країнами Центральної та Східної Європи. Натомість вважається, що це має бути швидке «геополітичне рішення».
«Хоча й говорять, що розширення ЄС має ґрунтуватися на заслугах — щодо України це не так, і всі це чудово розуміють», — підсумував Орбан Балаж.
У грудні 2022 року Балаж Орбан заявляв, що Угорщина закликає прискорити інтеграцію України до Європейського Союзу, але при цьому хоче зберегти тісні зв'язки з Росією.