Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Соціальна відпустка: хто має право та як її оформити

Соціальна відпустка: хто має право та як її оформити
Трибуна • 0 переглядів • 1 хв читання

Соціальна відпустка – це додатковий відпочинок, який надається працівникам для підтримки сімей із дітьми. Вона створена для батьків, які виховують неповнолітніх дітей або повнолітніх із певними групами інвалідності. Які умови отримання такої відпустки, які документи потрібні та як правильно її оформити у 2025 році – про це розповідає «Трибуна-Бровари» з посиланням на Факти ICTV.

Згідно зі статтею 19 Закону України «Про відпустки», додаткова соціальна відпустка надається у будь-який період календарного року. Право на неї не залежить від стажу роботи чи дати народження дитини. Отримати відпустку можуть:

Для одиноких матерів право на відпустку підтверджується відповідними документами. Без них відпустка не надається. Право на відпустку діє до року, коли дитина досягає граничного віку – 15 або 18 років.

Тривалість додаткової соціальної відпустки становить 10 календарних днів. Святкові та неробочі дні до цього періоду не враховуються, але під час воєнного стану це правило не діє. Якщо є кілька підстав для отримання відпустки (наприклад, двоє дітей до 15 років і статус одинокої матері), тривалість може збільшитися до 17 днів.

Особливості соціальної відпустки:

Перелік документів залежить від підстави для отримання відпустки. Основні вимоги:

Для батьків із двома або більше дітьми до 15 років: копії свідоцтв про народження всіх дітей.

Для батьків дитини з інвалідністю: копія свідоцтва про народження; копія пенсійного посвідчення або посвідчення одержувача соціальної допомоги з позначкою про інвалідність, або медичний висновок про інвалідність до 18 років.

Для усиновителів: копія свідоцтва про народження дитини; копія рішення суду про усиновлення.

Для батьків із дитиною з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи: копія свідоцтва про народження; копія пенсійного посвідчення, посвідчення одержувача соціальної допомоги або довідка з акта огляду МСЕК.

Для одинокої матері: копія свідоцтва про народження; довідка ДРАЦС про реєстрацію відомостей про батька; копія паспорта.

Для вдови/вдівця: копія свідоцтва про народження; копія свідоцтва про шлюб; копія свідоцтва про смерть партнера; копія паспорта.

Для розлученої жінки, яка виховує дитину без батька: копія свідоцтва про народження; копія свідоцтва про розірвання шлюбу; документ, що підтверджує відсутність участі батька у вихованні.

Додатково може знадобитися довідка від іншого з батьків про невикористання права на відпустку за місцем роботи, хоча вона не є обов’язковою. Законодавство не встановлює єдиного переліку документів для підтвердження статусу одинокої матері.

Компенсація за невикористані відпустки: роз’яснення від Держпраці

Відпустка під час війни: хто має право на довший відпочинок

Відпустка без збереження зарплати: кому мають надати обов’язково

Як припинити відпустку по догляду за дитиною

0