Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Ритуальний “кров’яний канал”: у Туреччині археологи знайшли загадковий 6000-річний храм

Ритуальний “кров’яний канал”: у Туреччині археологи знайшли загадковий 6000-річний храм
ZN.UA • 90 переглядів • 1 хв читання

Під час археологічних розкопок у селі Тадим, провінція Елязиг на сході Туреччини, виявлено один із найдавніших храмових комплексів регіону, повідомляє Arkeonews. Споруда датована приблизно 4000 роком до н.е. За попередніми оцінками, пам’ятка належить до періоду пізнього енеоліту й ранньої бронзової доби. Вона розташована на кургані Тадим (Tadım Höyüğü) – археологічному об’єкті висотою понад 35 метрів та площею 210 на 160 метрів.

Elazığ'da Tadım Kalesi ve Höyüğü'nde yürütülen arkeolojik kazılarda 6 bin yıllık tapınak alanı gün yüzüne çıkarıldı https://t.co/iupzFZNiSc pic.twitter.com/GeAV9C1l9T

Розкопки проводяться за координації Міністерства культури та туризму Туреччини під керівництвом Дирекції музею Елязига. За словами керівника проєкту Ергюна Деміра, у межах секторів 80-81 виявлено ритуальну структуру з чіткими ознаками культової практики: кам’яний вівтар зі слідами ножових порізів, “кров’яний канал” зі скам’янілими рештками людей і тварин, а також чотири подіуми, ймовірно призначені для обітних дарів, священного вогнища чи зберігання ритуальних предметів. У комплексі також знайдено:

Архітектура храму побудована з бутового фундаменту та глиняної цегли – технології, яка, за словами археологів, забезпечувала стійкість до стихійних лих і нападів. Щільна забудова та логічна просторово-функціональна організація вказують на ранні форми міського планування та громадського життя. Як зазначає Демір, ці дані демонструють ранні елементи соціальної структури та економічної активності того часу.

“Цей період знаменує собою початок більш організованих поселень у регіоні”, – сказав керівник розкопок.

“Знахідки дають нам рідкісну можливість зазирнути в життя тут 6000 років тому — як люди жили, працювали та поклонялися. Продовжуючи розкопки, ми вважаємо, що відкриємо ще давніші шари історії під ними”, – зазначив директор департаменту культури та туризму провінції Елязиг Ахмет Демірдаг. Він також додав, що це перше відоме храмове місце в регіоні.

Курган Tadım Höyüğü, розташований поблизу річки Євфрат, вважається важливим культурним вузлом, що поєднував Месопотамію з Анатолією. Розкопки в регіоні тривають також у замку Харпут, фортеці Палу та селі Салкая в межах масштабної програми зі збереження культурної спадщини східної Анатолії. Очікується, що подальші дослідження допоможуть точніше відтворити картини релігійного, соціального та господарського життя ранніх землеробських цивілізацій.

Раніше археологи в Польщі виявили дві рідкісні мегалітичні споруди віком понад 5500 років, які прозвали “польськими пірамідами”. Знахідка розташована в ландшафтному парку поблизу села Вискоць, на заході країни. Вважається, що це поховальні кургани культури воронкоподібних кубків – одного з найдавніших аграрних суспільств Європи.

90