У Дніпрі, попри офіційну заборону купального сезону, пляжі залишаються популярними місцями відпочинку серед містян. Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році в місті не проводять офіційного відкриття сезону купання, однак мешканці все одно щодня відвідують берегові зони — засмагають, прогулюються, грають у пляжні ігри або просто відпочивають біля води. Про це розповідає “Наше місто”.
“Офіційно у Дніпрі на сьогодні працює три міські пляжі — це локації на Монастирському острові, у парку Сагайдак і в Придніпровську. Незважаючи на заборону купального сезону, ці пляжі залишаються улюбленими зонами відпочинку містян. На Монастирському острові, наприклад, ми зараз оновлюємо інфраструктуру — ремонтуємо пішохідну алею, будемо відновлювати дерев’яні трапи до води. Також встановили нову сітку для пляжного волейболу. Це місце дуже популярне — тут і відпочивають, і займаються спортом”, — зазначає Катерина Гришина, представниця департаменту парків та рекреації.
Одна з найбільш відвідуваних локацій — пляж на Монастирському острові. Наразі тут тривають ремонтні роботи пішохідної доріжки, яка простягається від “Акваріуму” до виходу з пляжної зони. Головна мета незмінна — облаштування простору відповідно до сучасних стандартів доступності. Крім цього, в межах проєкту оновлять дерев’яні трапи, які ведуть безпосередньо до води, з’являться нові роздягальні, серед яких — окремі кабінки, адаптовані для людей з інвалідністю, а також інклюзивні туалети.
«Ми почали роботи ще місяць тому. Наразі тривають роботи з улаштування пішохідної доріжки, яка відповідатиме всім вимогам безбар’єрності — буде бетонною, зручною і ширшою, ніж була. Людям із обмеженими можливостями буде набагато зручніше тут пересуватись. Також ми хочемо, щоб підрядник завершив ці роботи ще до кінця літа, аби люди могли вже зараз користуватись зручною інфраструктурою»», — розповідає директор КП «Міська інфраструктура» ДМР Олексій Тесля.
Оновлення на острові дніпряни сприймають позитивно. Особливо ті, хто регулярно відвідує пляжну зону.
«Я тут недалеко живу, часто приходжу просто прогулятись і позасмагати. Зараз купатися не можна, але саме атмосфера, природа, свіже повітря — усе це дуже допомагає морально. І мені приємно, що місто облаштовує зону — це говорить про турботу. Особливо важливо, що роблять доступними простори для людей з інвалідністю», — каже пані Ірина, яка відпочивала на пляжі.
Берег цієї зони досить чистий, його регулярно прибирають комунальні служби. Так, дніпрянка Світлана поділилася, що цей пляж – один з її улюблених. Жінка розповідає, що є постійною відвідувачкою цієї локації, тут чистий берег та пісок.
“Приходжу сюди майже щодня. Це не просто пляж — це місце сили. Тут завжди чисто, бо видно, що прибирають. До того ж для мене це спосіб підтримувати фізичну форму — я живу не дуже близько, але навмисно йду пішки. Для мене важливо не просто посидіти на піску, а пройтися, подихати, поспілкуватися. Та й люди тут добрі, вже з багатьма знайомі. Це вже як маленьке пляжне ком’юніті”, — розповідає Світлана, відвідувачка пляжу на Монастирському острові.
Дніпрянин Сергій вперше відвідав цей пляж. Чоловік зізнається, що за роки повномасштабного вторгнення лише двічі відпочивав біля води.
“Чисто, спокійно, берег доглянутий. Я приїхав з іншого району, там пляжі менш облаштовані”, — ділиться мешканець.
Пляж у парку Сагайдак — ще одна точка відпочинку, куди приходять дніпряни. Тут є дитячий майданчик поряд з пляжною зоною, лавочки. Містянин Ігор часто приїздить сюди на прогулянку разом зі своєю донькою. Чоловік зауважує, що не дуже довіряє зараз екології. Його родина дотримується безпекових обмежень — категорично забороняють дитині купатися у водоймі.
“Приїхали сьогодні з дитиною — не купатися, а просто побути на природі. Купатися не плануємо — маємо сумніви щодо стану води. Взагалі, з огляду на безпекову ситуацію, намагаємося уникати людних місць, вокзалів, центральних районів. Але такі природні зони — це ковток свіжого повітря. Тут спокійно, безпечно, і ми почуваємося комфортно”, — розповідає чоловік.
Попри заборону купання, комунальники періодично чистять територію, і містяни відзначають доглянутість зони. Крім цього, на пляжах не працюють рятувальники. Дніпрян просять бути уважними, особливо з дітьми. Навіть на облаштованих зонах відповідальність за безпеку кожен несе самостійно.
Окрім офіційних пляжів, дніпряни обирають і неофіційні локації для відпочинку — наприклад, косу на житловому масиві Перемога або пляж у сквері Прибережний. Часто саме місцеві мешканці на власний розсуд облаштовують ці території — прибирають сміття, розчищають пісок, встановлюють лавки, навіть прикрашають їх авторськими дерев’яними фігурами, як наприклад, на косі.
“Живу тут усе життя, понад 40 років — і цей пляж для мене особливий. Тут чистий пісок. Місцеві мешканці самі облаштували територію, поставили лавки, прибирають, навіть зробили фігурки з дерева. Це справжній приклад любові до рідного місця. Я мрію, щоб ми більше вкладали у зелені зони, пляжі — вони нас надихають і лікують душу”, — говорить Тетяна, відвідувачка пляжу на житловому масиві Перемога.
Деякі мешканці, як Марина з донькою Олександрою, поки лише шукають альтернативні зони для відпочинку ближче до дому. Та знайшли один з пляжів, який знаходяться на житловому масиві Перемога й вирішили спробувати відпочити тут:
“Минулого року ми були в парку Сагайдак, цього року вирішили прогулятися ближче. Хоч територія тут дика, але є кілька місць, які облаштовані людьми”, — розповідають дніпрянки.
Ще однією з таких локацій є пляж у сквері Прибережний. Це місце теж користується популярністю у дніпрян. Тут розташована зона для гри у волейбол, є дитячий батут. Відвідувачка пляжу Наталія розповідає, що дуже часто приходить сюди, щоб відпочити та поніжитись у променях сонця.
“Полюбляю сюди приходити разом з дітьми, тут непоганий берег, є всі умови для гарного відпочинку та недалеко від нашого дому. Минулоріч ми відпочивали на Монастирському острові, бо там була можливість покататися на ялах. А стосовно безпеки – зараз живемо в такий час, що не знаєш, що на тебе чекає завтра, тому треба ловити момент та насолоджуватися поки є час”, — пояснює Наталія.
Водночас на неофіційних пляжах немає регулярного обслуговування або контролю з боку комунальних служб, немає табличок із попередженнями про заборону купання, а якість води й стан дна залишаються невідомими. Тож рівень безпеки в таких зонах — умовний. Проте люди все одно приходять сюди, аби відпочити на природі.
Якість води на офіційних локаціях контролюється. За словами Ярослава Криська, заступника директора департаменту екологічної політики ДМР, моніторинг стану води здійснюється регулярно.
“Ми регулярно проводимо моніторинг стану води в Дніпрі — за участі “Центру екологічного моніторингу” та фахівців “Дніпровської політехніки”. За результатами перевірок, вода перебуває у задовільному стані. Єдине, що варто враховувати — це рівень pH, який іноді наближається до верхньої межі норми. Важливо також знати: активне цвітіння водоростей напряму залежить від температури повітря” – розповів він.
Також фахівці зауважують, якщо буде спекотно, річка Дніпро може почати цвісти вже за кілька тижнів. А цей процес дуже впливає на якість води, бо рівень розчиненого кисню падає, а це своєю чергою шкодить водним організмам.
Попри всі виклики, дніпряни знаходять свої улюблені місця біля води, які дарують відчуття літа та спокою. Місто у свою чергу продовжує підтримувати офіційні пляжі в належному стані: очищує берег, пісок і дно, слідкує за інфраструктурою та безпекою.
І хоча купання офіційно заборонене, пляжний сезон у Дніпрі триває — у вигляді сонячних днів, прогулянок босоніж по піску, пікніків із друзями та відновлення життєвої енергії біля річки.
Категорія: Влада, Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Відпочинок, Головне, Дніпро, Літо, Пляж, Пляжний сезон