Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

OpenAI закривається на тиждень через Цукерберга

OpenAI закривається на тиждень через Цукерберга
HiTech.Expert • 0 переглядів • 1 хв читання

Останніми днями, після того, як кілька дослідників OpenAI покинули компанію заради Meta, один співробітник, що залишився, публічно зламався. “Не так багато людей за межами компанії знають, наскільки вони талановиті і завзяті”, – написав Ченг Лу (Cheng Lu), член технічного персоналу OpenAI, 29 червня, коментуючи повідомлення про те, що генеральний директор Meta Марк Цукерберг, або “Цук”, переманив чотирьох елітних китайських дослідників.

Він продовжив: “Це величезна втрата для OpenAI, і я дуже розчарований, що керівництво не втримало їх”.

Пост, який згодом був видалений, швидко став вірусним. Він розкрив те, що Кремнієва долина воліє приховувати: емоційну та психологічну ціну побудови так званого майбутнього інтелекту.

Ця відверта демонстрація горя співробітників з’явилася після того, як WIRED повідомив, що OpenAI закривається на цілий тиждень, змушуючи своїх співробітників відпочити і перезарядитися після невпинного поштовху до створення штучного загального інтелекту (AGI). Всередині компанії це подається як вкрай необхідна перерва. Але для компанії, яка опинилася у жорстокій війні за таланти, ця обов’язкова відпустка не стільки схожа на оздоровчу ініціативу, скільки на тривожну кнопку.

Наратив про кризу вигорання, що насувається, потихеньку створювався місяцями. Місія зі створення богоподібного інтелекту – це не стандартна робота з дев’ятої до п’ятої. Звіти з галузі описують виснажливі 80-годинні робочі тижні як базовий рівень для дослідників у найкращих лабораторіях штучного інтелекту. Ця робота перетворилася на хрестовий похід, що вимагає повної віддачі від своїх адептів. Протягом багатьох років обіцянки досягти ШІ, технології, яка могла б вирішити всі проблеми людства, було достатньо, щоб підживлювати цю жертву. Сама місія була компенсацією.

Але зараз ця віра піддається випробуванню. Каталізатором цієї очевидної кризи є Meta. Поки інженери OpenAI пишуть у Твіттері, ніби втратили близьких, Цукерберг, як повідомляється, збирає нову елітну команду ШІ, укомплектовану колишніми талантами OpenAI і Google DeepMind. Це тиха, методична гра на випередження, яка може в кінцевому підсумку схилити ШІ-ландшафт на його користь, особливо якщо OpenAI, розробник ChatGPT, продовжить випускати з себе експертів.

Ось як насправді виглядає “революція ШІ” у 2025 році. Не просто рядки коду та демо-версії чат-ботів, а емоційні зриви, відтік мізків та мільярдери, які ставляться до дослідницьких лабораторій, як до команд фентезі-футболу.

Проблема вигорання в OpenAI не нова, але її стає все важче приховувати. За останні два роки компанія пережила кілька звільнень керівників, включаючи драматичне і нетривале звільнення генерального директора Сема Альтмана, кризу, яка оголила постійну внутрішню напругу щодо безпеки, швидкості та влади.

Тепер, коли провідні дослідники покинули компанію, а інші помітно похитнулися, рішення компанії зробити паузу на оздоровчий тиждень виглядає не стільки як пільга, скільки як контроль над збитками. Чи намагається OpenAI вирішити глибоко вкорінену проблему культури за допомогою тижневого пластиру? Змушуючи всіх одночасно вийти з системи, вони, можливо, намагаються перекрити канал браконьєрства, не даючи рекрутерам забирати виснажених та ізольованих працівників одного за одним. Це спроба зупинити кровотечу.

Ситуація викриває фундаментальну напругу, що лежить в основі прагнення до AGI. Будівництво Бога – дорога і виснажлива справа. Вперше ми бачимо реальну людську ціну цієї технологічної гонки озброєнь. Питання для OpenAI полягає в тому, чи достатньо тижня вихідних, щоб переконати своїх блискучих, вигорілих співробітників, що місія все ще коштує більше, ніж гроші. Для всіх нас це ознака того, що навіть у найамбітнішій компанії світу культ технології, що змінює світ, починає давати тріщини.

Незважаючи на всі заголовки про те, що ШІ захоплює світ, те, що ми бачимо в OpenAI, є глибоко людським. Виснаження. Скорбота. Невизначеність. Навіть найкращі інженери у найпотужніших лабораторіях досягають своєї межі. І компанії, які наполегливо намагаються “змінити все”, за іронією долі, найбільш помітно слабшають під вагою власного хайпу.

Для скептиків ШІ цей момент є показовим. Не тому, що він доводить, що ШІ не важливий, а тому, що він показує, наскільки крихкою насправді є інфраструктура. Не сервери чи моделі, а люди. Людські мізки, що стоять за штучними.

Якщо OpenAI – це майбутнє, то це майбутнє плаче на його таймлайні і бере обов’язковий тиждень психічного здоров’я. І якщо Meta виграє гонку, то, можливо, тому, що вона залишилася достатньо холодною і безжалісною, щоб уникнути всього цього.

0