Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Не погоджувався з антиукраїнською політикою: у Словаччині почався суд над стрільцем у Фіцо

Не погоджувався з антиукраїнською політикою: у Словаччині почався суд над стрільцем у Фіцо
ZN.UA • 29 переглядів • 1 хв читання

У Словаччині розпочався суд над 72-річним Юраєм Чинтулою, який у травні минулого року чотири рази поцілив премʼєру Роберту Фіцо у живіт, руку та ногу. Чоловік заперечує намір вбити главу уряду, але прокурори називають його дії актом тероризму, передає Reuters.

"Хай живе вільна культура! Хай живе демократія!", — кричав Чинтула, коли його вели на засідання суду. 

На запитання журналіста, чому він почав стріляти у прем'єр-міністра, Чинтула відповів, що той "душив культуру". Прокурор Катаріна Габчакова повідомила суду, що вона відхилила пропозицію Чинтули врегулювати справу шляхом відбування 12-річного терміну.

Адвокат Чинтули відкидає звинувачення у тероризмі. Підозрюваний Чинтула є пенсіонером та громадським активістом, раніше працював шахтарем, каменярем та письменником. Він заявив слідчим, що він стріляв у Фіцо, щоб поранити його, але не вбити. Причиною він назвав незгоду з політикою прем'єра щодо України, ЗМІ та культури. Визнавати свою провину він відмовився.

Reuters вказує, що замах на Фіцо рік тому загострив політичну напруженість у Словаччині. 60-річний популіст Фіцо, який перебуває при владі 11 років протягом трьох періодів з 2006 року, звинуватив переважно ліберальну, проєвропейську опозицію у розпалюванні атмосфери гніву, яка призвела до стрілянини. Водночас опозиція каже, що не має відношення до інциденту.

З моменту повернення до влади у 2023 році на платформі протидії військовій допомозі Києву та прагнення до кращих відносин з Росією, Фіцо неодноразово конфліктував з ЄС та НАТО. Він також просунув зміни до кримінального законодавства та ЗМІ, які, на думку опонентів, підривають демократію.

Раніше міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар заявив, що для вирішення війни в Україні треба йти дипломатичним шляхом, зокрема знайшовши спосіб співпрацювати та комунікувати з Росією. За його словами, у відносинах з Москвою треба повернутися до "поваги та міжнародного права", а також "пробачити все, що сталося".

29