Кортизол відомий як "гормон стресу" – він дійсно активно виділяється у відповідь на напругу, страх чи перевтому.
Проте кортизол виконує набагато більше функцій, і його вплив на організм глибший і складніший, ніж здається на перший погляд.
У кожного час від часу підвищується рівень кортизолу, а його концентрація змінюється протягом дня. Це частина природної реакції організму на небезпеку.
Однак, якщо організм постійно виробляє занадто багато або мало кортизолу, це може вказувати на наявність серйозних проблем зі здоров'ям.
Щоб дізнатися, як розпізнати симптоми підвищеного рівня кортизолу, можливі причини його підвищення та пониження і коли слід звернутися до лікаря, "УП. Життя" використала джерела Healthline, Cleveland Clinic та NHS.
Кортизол виробляється наднирковими залозами і є життєво важливим для багатьох систем організму.
Організм постійно контролює рівень кортизолу. Коли йдеться про цей гормон, ви, мабуть, в першу чергу думаєте про вплив стресу. Але водночас кортизол впливає майже на всі органи. Він виконує багато важливих функцій:
У стресових ситуаціях організм може виділяти кортизол. Це відбувається для того, щоб тіло залишалося в стані підвищеної готовності до можливої небезпеки. Гормон допомагає адаптуватися до небезпечної ситуації та швидко відреагувати. Кортизол також стимулює вивільнення глюкози (цукру) з печінки. Це забезпечує резерв швидкої енергії в стресових ситуаціях.
Метаболізм – це хімічні процеси в організмі, які дозволяють жити та функціонувати. Тисячі метаболічних процесів відбуваються постійно.
Кортизол впливає на метаболізм, допомагаючи регулювати використання глюкози (цукру) організмом для отримання енергії. Гормон робить це різними способами.
Кортизол також впливає на інші тканини організму, регулюючи використання глюкози, зокрема на жирову тканину, печінку та м'язи
Короткочасне збільшення кортизолу може підвищити імунітет, обмежуючи запалення.
Але якщо рівень кортизолу постійно високий, організм може звикнути до цього. Це може призвести до ослаблення імунної системи.
Підвищений рівень кортизолу може спричинити високий артеріальний тиск. А рівень кортизолу нижче норми може спричинити низький артеріальний тиск.
У більшості людей рівень кортизолу знижується ввечері, коли вони лягають спати. А піковий рівень досягається вранці, безпосередньо перед пробудженням.
Це свідчить про те, що кортизол відіграє ключову роль у регулюванні циркадного ритму та пробудженні організму.
У нормі рівень кортизолу змінюється протягом дня: зранку він найвищий – саме це допомагає нам "увімкнутись" після сну, а ввечері його рівень знижується, дозволяючи організму розслабитись і відпочити.
Цей процес координується між трьома структурами: гіпоталамусом, гіпофізом і наднирниками.
Коли рівень кортизолу знижується, гіпоталамус виділяє CRH – гормон, що вивільняє кортикотропін. Гіпофіз реагує на нього виробленням АКТГ – адренокортикотропного гормону. АКТГ стимулює наднирники виробляти й вивільняти кортизол.
Для нормального функціонування всі три ланки мають працювати без збоїв.
Підвищений рівень кортизолу може викликати цілий ряд симптомів. Вони можуть значно варіюватися залежно від причини підвищення рівня кортизолу та того, наскільки високим є рівень гормону.
Загальні ознаки та симптоми надмірного рівня кортизолу можуть включати:
Якщо ви вважаєте, що у вас може бути підвищений рівень кортизолу – слід звернутися до лікаря. Підвищений рівень кортизолу спричиняє неспецифічні симптоми, що означає, що їх причиною можуть бути різні захворювання.
Підвищений кортизол упродовж тривалого часу (гіперкортицизм) найчастіше вказує на синдром Кушинга (хоча іноді причиною можуть бути й інші стани).
Передумовами виникнення синдром Кушинга можуть бути:
Причини, через які наднирники можуть виділяти занадто багато кортизолу:
Сигнал про стрес в організмі змушує наднирники виділяти гормони, включаючи адреналін і кортизол.
Результатом є підвищення частоти серцевих скорочень та енергії. Це спосіб організму підготуватися до потенційно небезпечних або шкідливих ситуацій.
Кортизол також допомагає обмежити функції, які не є необхідними при стресі. Коли загроза минає, гормони повертаються до свого звичайного рівня, а функції організму – до типових.
Але коли ви перебуваєте в стані постійного стресу – ця реакція не завжди вимикається.
Тривалий вплив кортизолу та інших гормонів стресу може негативно вплинути на майже всі процеси в організмі. Це може збільшити ризик виникнення таких проблем зі здоров'ям, як інфаркт та інсульт.
Гіпофіз – це залоза, розташована в основі мозку. Він контролює та допомагає регулювати багато функцій організму, виділяючи гормони.
Проблеми з гіпофізом можуть призвести до недостатнього або надмірного вироблення гормонів, які регулюють виділення кортизолу.
Наднирники – це залози, розташовані над нирками. При їх захворюваннях, наднирникові залози можуть виділяти високий рівень гормонів, включаючи кортизол.
Деякі ліки можуть спричинити підвищення рівня кортизолу.
До прикладу, кортикостероїдні препарати можуть спричинити високий рівень кортизолу, якщо приймати їх у великих дозах або протягом тривалого часу.
Підбір правильної дози та приймання медикаментів відповідно до призначень лікаря може допомогти зменшити ризик розвитку високого рівня кортизолу. Водночас ніколи не слід припиняти приймання стероїдних препаратів без попередньої консультації з лікарем. Раптове припинення прийому може спричинити надниркову недостатність, при якій надниркова залоза перестає функціонувати.
Знижений кортизол (гіпокортицизм) відомий ще як надниркова недостатність. Вона буває: