2024-й став роком тріумфу FPV-дронів на оптоволокні, що стали першим неприємний кривавим сюрпризом для України. А другий — нарощування противником виробництва й запуску "Шахедів" та помітна нездатність кулеметної ППО впоратися із цим напливом, пише у своєму матеріалі для ZN.UA "Арифметика війни: чому дешеві дрони-перехоплювачі — це дуже дорого" офіцер ЗСУ та радіоінженер Юрій Касьянов. Ба більше, противник почав змінювати тактику, ударні дрони стали літати на різних висотах, різними маршрутами, вони стали досконалішими.
У 2024-му українські Сили оборони з допомогою волонтерів почали активно використовувати FPV-дрони для перехоплення ворожих безпілотних літаків-розвідників і коптерів-бомбардувальників.
"Ми могли бути першими й у широкому застосуванні дронів на оптоволокні (технологія не нова), але не було горезвісної «потреби», кабінетні лампасні вчені не бачили в оптоволокні жодного сенсу й не виділяли фінансування, — розповідає Касьянов. — При цьому FPV-перехоплювачі, на відміну від дронів із котушкою оптоволокна, нічим не відрізнялися від стандартних FPV, не потребували додаткового фінансування, їх широко рекламували вірусні відеоролики збиття ворожих дронів".
За словами Касьянов, процес пішов наприкінці 2024-го. Хоча і тоді в ОП за звичкою робили ставку на безрозмірну й бездонну американську допомогу. Тим часом нальоти "Шахедів" ставали дедалі більш масованими й болісними.
"Покладатися на американську диво-зброю було нерозумно і за президента Байдена — в США просто немає сьогодні ефективної, адекватної за критерієм «ціна-вартість операції» зброї проти «Шахедів», — пояснює він. — ... Якби сьогодні Росія запускала по Штатах 500 «» на добу, то через десять днів Америка залишилася б без ППО — всі ракети скінчилися б".
Тож спікер наголошує, що сьогодні українцям покладатися на союзників в цьому питанні — безглуздо. Натомість він пропонує проаналізувати російські методи боротьби з українськими дронами. Наприклад, окупанти перестали глушити супутникову навігацію на всьому шляху від кордону до умовної Москви. Це дає можливість ефективно використовувати мобільні групи зі стрілецько-гарматним озброєнням і бойову авіацію.
А БпЛА, які прорвалися, вже зустрічають "Панцирі". Кожен такий комплекс до перезарядження може збити до 35 дронів протягом 50 хвилин у радіусі 20 км, а обслуговують його лише кілька людей. А низька вартість ракети "Панцира" зумовлена застосуванням ракет учорашнього дня — без дорогої голівки самонаведення.
В ізраїльтян є прототип цього озброєння — зенітно-ракетна система "Залізний купол". Вона оснащена відносно недорогими ракетами та здатна відбивати масовані нальоти ворожих ракет і дронів, прикриває значний район. Крім того, її обслуговує нечисленний персонал, і працює вона за будь-яких погодних умов.
Касьянов наголошує, що Україні також потрібен такий ЗРК. Власний. І наша держава може створити його, використовуючи готові серійні компоненти — локатори, ракетні двигуни, системи управління. Такий комплекс можна було створити ще у 2014-му, у 2022-му, не пізно створити його й зараз.
"Безумовно, дрони-перехоплювачі, особливо багаторазові, з бортовим озброєнням, з великим часом і дальністю польоту, знайдуть своє місце в системі протидронової оборони разом із мобільними стрілецькими групами, вертольотами й літаками для боротьби з «Шахедами». Тут усі засоби хороші, крім піару, — повертається Касьянов до теми перехоплювачів дронів. — Використання недорогих FPV-дронів для боротьби з «Шахедами» економічно невигідне й організаційно неможливе (немає стільки людей)".
Більше матеріалів Юрія Касьянова читайте за посиланням.