Як повідомляло «Одеське життя», на сайті Одеської міської ради днями з’явилася петиція, яка розпалює дискусію про історичну назву міста. Її автори пропонують офіційно визнати форму «Одеса» з подвійною літерою «с», посилаючись на іноземне походження топоніму від давньогрецького, зафіксованого в документах, архівах і картах XVIII–XIX століть.
Ініціатори, які підписалися як «мешканці міста Одеса та його численні прихильники в Україні й за її межами», вважають, що це відображає автентичність, повагу до минулого й міжнародне визнання. Вони закликають міську раду підтримати ідею та звернутися до Верховної Ради з клопотанням про законодавче рішення.
У Музеї-кав’ярні «Стара Одеса» зберігається унікальний історичний документ – План Тираспольського повіту 1795 року. На ньому наше місто вже не Хаджибей, а позначене як «ОДЕСЪ» – з однією «с».
Засновник музею Петро Манелис наголошує:
– Саме ця форма зафіксована в оригінальному Плані Тираспольського повіту, і вона свідчить про те, що при перейменуванні Хаджибея в 1795 році використовувалася назва з однією «с».
На його думку, це ключова складова культурної та історичної ідентичності Одеси. До речі, кожен, хто відвідає музей, може особисто побачити цей документ і відчути доторк до історичного минулого.
Цікавий поворот додає й сучасність. Як повідомляло «Одеське життя», у 2022 році редактори англійської Вікіпедії перейменували статтю з «Odessa» на «Odesa», відображаючи офіційну українську транслітерацію.