Супутник, що відстежує глобальне забруднення планети метаном, зник, що поставило під загрозу місію, яка отримала величезну підтримку від Джеффа Безоса та інших технологічних лідерів.
Метан є основним інгредієнтом так званого “природного газу”, який за своєю здатністю нагрівати планету перевершує вуглекислий газ. Потужний парниковий газ регулярно витікає з нафтових і газових свердловин, трубопроводів та інших об’єктів інфраструктури, що використовують викопне паливо, при цьому ніхто не бачить і не повідомляє про це. MethaneSat мав виявляти такі витоки з космосу, щоб притягнути промисловість до відповідальності за скорочення цих викидів.
Але з 20 червня оператори місії не можуть зв’язатися з MethaneSat. Супутник втратив живлення і “швидше за все, не підлягає відновленню”, згідно з повідомленням некомерційного Фонду захисту навколишнього середовища, який розробив MethaneSat.
Супутник обійшовся у 88 мільйонів доларів на створення та запуск, а також отримав грант у 100 мільйонів доларів від Фонду Землі Безоса. Він був запущений у березні минулого року з ракети SpaceX Falcon 9, а не з ракети Blue Origin. Запуск став першою космічною місією, профінансованою урядом Новозеландського космічного агентства, яке забезпечило управління польотом і підтримало наукову програму з вивчення атмосфери.
До запуску MethaneSat компанії EDF доводилося вимірювати вміст метану на землі та за допомогою літаків, щоб виявити витоки газу. Ця кропітка робота виявилася показовою: вона виявила, що викиди метану в США в період з 2012 по 2018 рік були на 60 відсотків вищими, ніж за оцінками Агентства з охорони навколишнього середовища.
Знімаючи дані з космосу, MethaneSat мав би обстежити територію приблизно за 20 секунд, на що літаку знадобилося б 2 години. Обертаючись навколо Землі за 95 хвилин, він охоплював би нафтові та газові родовища, на які припадає понад 80 відсотків світового видобутку.
Google також співпрацює з EDF для відстеження викидів метану. Використовуючи стратегію, схожу на те, як Google Maps визначає тротуари та дорожні знаки на супутникових знімках, компанія почала навчати штучний інтелект виявляти кущі свердловин, насосні станції, резервуари для зберігання та інші об’єкти інфраструктури, пов’язані з видобутком викопного палива.
EDF заявляє, що все ще працює над обробкою даних, які MethaneSat зміг зібрати з моменту запуску, і які, як вона сподівається, можуть бути використані для обмеження забруднення метаном.