Активісти з усього світу привертають увагу до переслідувань, з якими вони зіткнулися на платформах Meta. Понад 90 відсотків захисників землі та довкілля, опитаних Global Witness, некомерційною організацією, яка також відстежує вбивства захисників довкілля, повідомили, що зазнали певних зловживань або переслідувань в Інтернеті, пов’язаних з їхньою роботою. Найчастіше згадуваною платформою був Facebook, за ним йшли X, WhatsApp та Instagram.
Global Witness та багато опитаних активістів закликають Meta та її колег докладати більше зусиль для боротьби з переслідуваннями та дезінформацією на своїх платформах. Вони побоюються, що якщо залишити цю проблему на самоплив, то онлайн-атаки можуть посилити ризики для активістів у реальному світі. Близько 75 відсотків опитаних заявили, що вважають, що зловживання в Інтернеті, з якими вони зіткнулися, відповідають шкоді в реальному житті.
“Ця статистика не давала мені спокою. Вона виявилася набагато вищою, ніж ми очікували”, – розповідає The Verge Ава Лі, керівник стратегії кампанії з питань цифрових загроз у Global Witness. І це незважаючи на очікування похмурого результату, заснованого на попередніх анекдотичних розповідях. “Давно відомо, що досвід кліматичних активістів та захисників довкілля в Інтернеті досить жахливий”, – каже Лі.
У період з листопада 2024 року по березень цього року Global Witness опитала понад 200 осіб, з якими вдалося зв’язатися через ті самі мережі, які вона використовує для документування вбивств захисників землі та довкілля. Вона виявила, що платформи, які належать Meta, є “найбільш токсичними”. Близько 62% учасників заявили, що стикалися зі зловживаннями у Facebook, 36% – у WhatsApp і 26% – в Instagram.
Це, ймовірно, відображає популярність платформ Meta у всьому світі. Facebook має понад 3 мільярди активних користувачів щомісяця, що становить більше третини населення планети. Але в січні Meta також відмовилася від сторонньої програми перевірки фактів, що, на думку критиків, може призвести до збільшення кількості мови ворожнечі та дезінформації. Мета перейшла до краудсорсингового підходу до модерації контенту, подібного до X, де 37% учасників опитування повідомили, що зазнали зловживань.
У травні Meta повідомила про “невелике збільшення поширеності контенту знущань і домагань” у Facebook, а також про “невелике збільшення поширеності насильницького та графічного контенту” протягом першого кварталу 2025 року.
“У цьому також є певна іронія: вони рухаються до такої моделі свободи слова, яка, як ми бачимо, змушує замовкнути певні голоси”, – каже Ханна Шарп, старша активістка кампанії Global Witness.
Фатрісія Айн очолює місцевий жіночий колектив на острові Сулавесі, Індонезія, де, за її словами, компанії з виробництва пальмової олії захопили фермерські землі і забруднили річку, з якої місцеві селяни отримували питну воду. Пости на Facebook звинувачують її в тому, що вона комуністка, а це небезпечне звинувачення в її країні, розповідає вона виданню The Verge.
Практика “навішування червоних ярликів” – називання будь-яких інакомислячих комуністами – використовується для переслідування і криміналізації активістів у Південно-Східній Азії. В одному гучному випадку відома екологічна активістка в Індонезії була ув’язнена за “антикомуністичними” законами після того, як виступила проти будівництва нової золотодобувної шахти.
Айн каже, що вона просила Facebook видалити кілька постів з нападками на неї, але безуспішно. “Вони сказали, що це не небезпечно, тому вони не можуть їх видалити. Це небезпечно. Я сподіваюся, що Мета зрозуміє, що в Індонезії це небезпечно”, – каже Айн.
В інших публікаціях Айн звинувачують у спробі обману фермерів та у зв’язку з одруженим чоловіком, що вона розцінює як спроби дискредитації, які можуть призвести до ще більших загроз у реальному світі, який і без того вороже ставиться до її активістської діяльності. “Жінки, які є захисниками моєї власної громади, є більш вразливими, ніж чоловіки … більше людей переслідують тебе з багатьма речами”, – каже вона.
Майже дві третини людей, які взяли участь в опитуванні Global Witness, сказали, що побоюються за свою безпеку, в тому числі й Айн. Вона стала фізичною мішенню під час протестів проти компаній з виробництва пальмової олії, яких звинувачують у несплаті фермерам, розповідає вона в інтерв’ю виданню The Verge. За її словами, під час протесту біля урядового офісу чоловіки схопили її за сідниці та груди. Тепер, коли вона очолює протести, старші жінки-активістки оточують її, щоб захистити, як захід безпеки.
В опитуванні Global Witness майже чверть респондентів заявили, що зазнавали нападів за ознакою статі. “Існують докази того, що жінки та кольорові жінки, зокрема в політиці, відчувають на собі набагато більше ненависті, ніж будь-яка інша група, – каже Лі. “Знову ж таки, ми бачимо, як це проявляється, коли йдеться про правозахисників… і загрози сексуального насильства, і вплив, який це має на психічне здоров’я багатьох із них та їхню здатність відчувати себе в безпеці”.
“Ми закликаємо людей використовувати інструменти, доступні на наших платформах, щоб допомогти захиститися від знущань і переслідувань”, – заявила прес-секретар Meta Трейсі Клейтон в електронному листі до The Verge, додавши, що компанія переглядає пости в Facebook, які були спрямовані проти Айн. Meta також вказала на свою функцію “Приховані слова”, яка дозволяє фільтрувати образливі прямі повідомлення і коментарі до ваших постів, а також на функцію “Обмеження”, яка приховує коментарі до ваших постів від користувачів, які не є вашими підписниками.
Інші компанії, згадані у звіті, зокрема Google, TikTok і X, не надали офіційних відповідей на запити The Verge. Не надала відповіді і компанія з виробництва пальмової олії, яка, за словами Ain, працює на землях місцевих фермерів, не сплачуючи їм, як це передбачено обов’язковою схемою розподілу прибутку.
Global Witness стверджує, що існують конкретні кроки, які можуть зробити соціальні медіа-компанії для боротьби з домаганнями на своїх платформах. Це включає в себе виділення більшої кількості ресурсів для систем модерації контенту, регулярний перегляд цих систем і залучення громадськості до цього процесу. Опитані активісти також повідомили, що, на їхню думку, алгоритми, які сприяють поширенню поляризаційного контенту, і розповсюдження ботів на платформах погіршують проблему.
“У платформ є кілька варіантів, які вони можуть зробити, – каже Лі. “Ресурси – це вибір, і вони могли б вкладати більше грошей у дійсно якісну модерацію контенту і дійсно надійну довіру та безпеку [ініціативи], щоб покращити ситуацію”.
Global Witness планує випустити свій наступний звіт про вбивства захисників землі та довкілля у вересні. В останньому звіті організації зазначено, що у 2023 році було вбито щонайменше 196 осіб.