Loqal – новинний агрегатор Loqal
Чорне море як геополітичний фронт: ЄС запускає масштабну ініціативу проти кремлівської загрози
Новини

Чорне море як геополітичний фронт: ЄС запускає масштабну ініціативу проти кремлівської загрози

ZN.UA • 1 переглядів • 1 хв читання

У середу Європейський Союз представив нову стратегію щодо Чорного моря, яка має на меті посилити здатність регіону до транспортування важкої військової техніки на тлі зростаючої загрози з боку Росії у Східній Європі, пише Politico.

«Безпека в Чорному морі є критично важливою також і для безпеки Європи», — заявила головна дипломатка ЄС Кая Каллас на пресконференції, додавши, що нині ця безпека підривається повномасштабною війною Кремля проти України та гібридними атаками на морську інфраструктуру.

За словами єврокомісарки з питань розширення Марти Кос, нова стратегія також є відповіддю на «геополітичні виклики» у світі, де «залежності перетворюються на зброю».

Вона зазначила, що Чорне море — це міст до Південного Кавказу та Центральної Азії, а також життєво важлива артерія для торгівлі енергоносіями та продуктами харчування.

Чорноморський регіон було дестабілізовано через вторгнення Росії в Україну: масштабне використання мін і військові дії суттєво перешкоджають руху товарів. Окремо країни Східної Європи занепокоєні можливістю подальшої агресії Москви за межами України й прагнуть посилити власні оборонні можливості.

Румунія та Болгарія — країни ЄС, які мають вихід до Чорного моря, і саме в модернізацію їхньої регіональної інфраструктури, зокрема портів, залізниць і аеропортів, інвестуватиме Євросоюз.

«Це дозволить забезпечити, щоб війська могли бути там, де вони потрібні, у той момент, коли вони потрібні», — зазначила Каллас.

Раніше єврокомісар з питань транспорту Апостолос Цицікостас заявляв, що модернізація транспортної інфраструктури Європи для військових цілей потребуватиме приблизно 75 мільярдів євро.

ЄС також планує створити Центр морської безпеки Чорного моря, який стане європейською системою раннього попередження в цьому регіоні. Каллас підкреслила, що цей центр підвищить ситуаційну обізнаність і допоможе Євросоюзу захищати критичну інфраструктуру. Місце розташування, модель роботи та кошторис центру ще мають бути визначені, додала вона.

Ще одним елементом безпекового компонента є посилений контроль за іноземною власністю портів та інших ключових об’єктів, повідомила Каллас.

У сфері торгівлі ЄС розвиватиме нові енергетичні коридори, транспортні сполучення та цифрову інфраструктуру у співпраці з партнерами в регіоні. Також передбачені інвестиції у підвищення готовності прибережних громад і морської економіки до подолання наслідків екологічної шкоди, спричиненої війною, та реагування на ризики, пов’язані зі зміною клімату.

«У світі дедалі більше країн шукають співпраці з надійними й передбачуваними партнерами, яким і є Європейський Союз. Таке партнерство зробить нас колективно більш захищеними і створить нові бізнес-можливості для всіх», — зазначила Кос. 

Єврокомісія окремо наголосила, що у межах нової стратегії прагне до тіснішої співпраці з Україною, Молдовою, Грузією, Туреччиною, Вірменією та Азербайджаном.

1