Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Адміністрація Трампа знищить контрацептиви на майже $10 мільйонів

Адміністрація Трампа знищить контрацептиви на майже $10 мільйонів
ZN.UA • 3 переглядів • 1 хв читання

Адміністрація Дональда Трампа ухвалила рішення знищити контрацептиви на суму $9,7 мільйона, замість того щоб відправити їх жінкам за кордоном, які їх гостро потребують, пише Thr Guardian.

Представник Держдепартаменту підтвердив, що таке рішення справді було ухвалено. Вартість утилізації для американських платників податків становитиме $167 тисяч. Йдеться переважно про довготривалі засоби контрацепції, зокрема внутрішньоматкові спіралі та підшкірні імплантати. За словами двох радників Конгресу, які знайомі з ситуацією (один із них навіть відвідав склад у Бельгії, де зберігалися ці засоби), ці препарати, найімовірніше, призначалися для жінок в Африці.

Наразі невідомо, чи знищення вже відбулося, але обом радникам повідомили, що його планують завершити до кінця липня.

«Неприпустимо, що Державний департамент просуває знищення контрацептивів на понад $9 мільйонів, які були придбані на кошти платників податків, аби допомогти жінкам у кризових умовах — у зонах воєнних дій та таборах біженців», — заявила сенаторка-демократка Джинн Шахін. Разом із сенатором Браяном Шацом  вона подала законопроєкт, що має зупинити це рішення.

«Це марнотратство грошей американських платників податків і відмова від лідерства США у справі запобігання небажаним вагітностям, небезпечним абортам і материнській смертності», — додала Шахін, яка ще в червні надіслала офіційного листа держсекретарю Марко Рубіо з цього приводу.

За словами речника Держдепу, рішення знищити засоби було прийняте через те, що їх не вдалося продати жодному «відповідному покупцю». Частково це пояснюється законодавством США, яке забороняє надсилати допомогу організаціям, що проводять аборти, консультують із цих питань або захищають право на аборт за кордоном.

Також, як зазначив речник, більшість препаратів мають менш ніж 70% строку придатності, що залишився. Перепакування та перепродаж коштували б кілька мільйонів доларів. Але радник Конгресу, який бачив ці препарати, запевняє, що найраніша дата закінчення терміну придатності — 2027 рік, а дві третини контрацептивів взагалі не мали маркування USAID, тож не потребували ребрендингу.

Це рішення — частина масштабної кампанії адміністрації Трампа зі згортання Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), яке є найбільшим донором гуманітарної та розвиткової допомоги у світі. Після того як неофіційне «Міністерство ефективності уряду» (Doge) ліквідувало 83% програм USAID, Рубіо в червні оголосив, що весь міжнародний штат агентства буде розпущено, а всі його програми передадуть під контроль Держдепартаменту. На зміну агентству прийде нова структура під назвою America First.

Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі The Lancet, скорочення фінансування USAID може призвести до понад 14 мільйонів додаткових смертей до 2030 року. Близько третини з них — діти.

«Якщо у вас незапланована вагітність, і ви змушені вдаватися до небезпечного аборту — існує велика ймовірність, що ви загинете. Якщо жінці не дають змоги контролювати, скільки і коли народжувати — ризикують її життям або життям дитини», — говорить Сара Шо, заступниця директора з адвокації організації MSI Reproductive Choices, яка працює в майже 40 країнах світу.

MSI намагалася викупити ці контрацептиви в уряду США, каже Шо. Але той наполягав на повній вартості — що було непосильним для MSI, враховуючи, що їм довелося б також самостійно оплачувати транспортування, а термін придатності препаратів скорочується, що ускладнює їхнє використання.

Хоча Держдеп не прокоментував прямо заяву Шо, у США діє заборона на постачання допомоги організаціям, які надають аборти — а MSI є однією з таких, тож, імовірно, її виключили з переліку «прийнятних покупців».

За внутрішніми опитуваннями, програми MSI у 10 країнах — зокрема в Буркіна-Фасо, ДР Конго, Малі, Ефіопії, Нігерії, Танзанії, Східному Тиморі, Сенегалі, Кенії та Сьєрра-Леоне — повідомили, що вже найближчим часом залишаться без певних методів контрацепції або будуть на межі виснаження запасів.

Шо вважає, що ці засоби просто спалять. «Знищити контрацептиви, коли їх так бракує — це просто обурливо, — каже вона. — Це огидно». Представник Держдепартаменту не надав коментарів щодо методу знищення.

Для Шо цей випадок — символічний. Він ілюструє повне руйнування системи, яка колись забезпечувала мільйони жінок і родин допомогою. Фінансування USAID було вбудоване в кожен ланцюжок постачання засобів планування сім’ї. Без цих грошей вся система розпадається. У Малі, розповідає вона, USAID оплачувало пальне для автомобілів, що перевозили контрацептиви зі складів. Без цього пального машини залишилися на місці — як і препарати.

«Я працюю у цій сфері понад 20 років і ще ніколи не бачила такого масштабного знищення, — каже Шо. — Швидкість, з якою вони зруйнували роки наполегливої роботи й вражаючих результатів, просто шокує. Все зникло за лічені тижні».

Інші види допомоги також, імовірно, буде знищено. За повідомленням The Atlantic, майже 500 тонн харчів для надзвичайних ситуацій невдовзі буде спалено — замість того, щоб нагодувати 1,5 мільйона дітей в Афганістані й Пакистані. А ще, за даними Politico, 800 тисяч доз вакцин від мавп’ячої віспи (Mpox), призначених для Африки, вже втратили придатність.

Скорочення допомоги лише поглиблюватимуться. У п’ятницю вранці Конгрес ухвалив законопроєкт про повернення приблизно $8 мільярдів, які раніше було виділено на іноземну допомогу.

«Це не просто порожні полиці, — резюмує Шо. — Це зруйновані долі. Це дівчина, яка змушена кинути школу. Це жінка, яка звертається до небезпечного аборту, ризикуючи життям. Саме про це йдеться насправді».

3