Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Зоолог з Дніпра розповів, чому павуки-колопряди – це щастя у домі і на городі

Зоолог з Дніпра розповів, чому павуки-колопряди – це щастя у домі і на городі
Наше місто • 6 переглядів • 1 хв читання

На думку зоологів, без павуків проблем у нас істотно додалося б. Ці членистоногі не тільки знищують масу шкідливих кровососів, а й свідчать про екологічну чистоту присадибної ділянки.Про дніпровських павуків-колопрядів, які є чудовими індикаторами стану довкілля розповість «Наше місто».

Сімейство павуків-колопрядів важко сплутати з якоюсь іншою групою. Це сімейство виникло і стало швидко розвиватися близько 100 мільйонів років тому, в епоху динозаврів, одночасно з квітковими рослинами, коли різко зросла чисельність комах-запилювачів. Зараз воно включає понад 3100 видів павуків. Більшість із них плетуть вертикальні або трохи похилі круглі сітки, діаметром у 100 і більше разів власної довжини тіла. Що більший павук – то більший діаметр павутини.

– Наймасовіші види колопрядів – хрестовик звичайний і аргіопа Брюнніха, – розповідає  Віктор Бригадиренко, доцент кафедри біорізноманіття та екології біолого-екологічного факультету ДНУ   – Саме вони виживають у містах: у тих місцях, де інші кругопряди помирають від пилу, хижаків, нестачі корму, забруднення важкими металами чи пестицидами. Не випадково пил я згадав на першому місці. Павутина липка, за кілька годин після її виготовлення в місті вона може стати непридатною (комахи до запиленої павутини просто не можуть приклеїтися). Тому павукам доводиться плести нову павутину щоночі (навіть на абсолютно незабруднених заповідних територіях).

І така титанічна праця приносить нам величезну користь!

 – Пройдіться з ліхтариком уночі своїм городом, – продовжує  зоолог. – Ви будете вражені: скільки колопрядів там активно працюють і винищують кровосисних комарів. Якби не вони, комарі, мошки, мокреці, ґедзі та кілька десятків інших літаючих кровососів нас би кусали в десять-двадцять разів частіше. Ця праця зі знищення літаючих паразитів людини недооцінена нами. Це один із видів екосистемних послуг, які в Європі та штатах починають зараз переводити в долари та євро. Кожен павук за півроку свого життя знищує щонайменше тисячу екземплярів комарів і мух. Задумайтесь, скільки ви згодні заплатити, щоб вас не вкусили хоча б 100 комарів (у кожному з яких кілька різних видів арбовірусів). А це робить один павук-колопряд безкоштовно впродовж кількох тижнів свого життя.

Загалом павуків потрібно любити, що нам і радить дніпровський зоолог.

– Заплатіть павукам за це своєю любов’ю, – рекомендує Віктор Бригадиренко. – Біля річки в одну павутину хрестовика за годину потрапляє щонайменше 10-15 комарів. Помножте цю кількість комарів хоча б на 5 годин на день і на 100-120 днів активності павука. І це ще не все! Колопряди – цінні індикатори стану навколишнього середовища. Якщо на вашій присадибній ділянці живе 10 видів кругопрядів – радійте, у вас екологічно чисті умови!

   Раніше ми писали про те, що отруйні саки напали на двох людей.

Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня

6