Камбоджа і Таїланд у неділю, 27 липня, звинуватили одна одну в артилерійських обстрілах у прикордонних районах — через кілька годин після того, як президент США Дональд Трамп заявив, що лідери обох країн погодилися провести переговори про перемир'я, повідомляє Reuters.
На четвертий день найжорстокіших за останні десять років зіткнень між двома країнами Південно-Східної Азії кількість загиблих перевищила 30 людей, переважно цивільних. Понад 130 тисяч людей було евакуйовано з прикордонних районів обох країн.
Міністерство оборони Камбоджі стверджує, що в неділю вранці Таїланд обстріляв низку районів на кордоні. Своєю чергою армія Таїланду звинуватила Камбоджу в обстрілах прикордонних районів, зокрема поблизу цивільних будинків.
Напередодні Трамп повідомляв, що провів телефонні розмови з прем'єр-міністрами двох країн. За його словами, сторони готові провести переговори про перемир'я і припинити бойові дії.
“Обидві сторони прагнуть негайного перемир'я”, — заявив Трамп.
Прем'єр-міністр Камбоджі Хун Манет підтримав заклик до припинення бойових дій.
“Я чітко дав зрозуміти шановному президенту Дональду Трампу, що Камбоджа погоджується з пропозицією про негайне і беззастережне перемир'я між двома збройними силами”, — написав Хун Манет у Facebook.
Відповідь Таїланду була обережнішою.
“Я подякував президенту Трампу за його занепокоєння і зазначив, що Таїланд в принципі згоден на припинення вогню. Однак Таїланд хотів би бачити щирі наміри з боку Камбоджі”, — написав у Facebook виконувач обов'язків прем'єр-міністра Таїланду Пхумтам Вечаячай.
Нові зіткнення — черговий виток в історії конфлікту вздовж 817 км кордону між двома країнами. Територіальна суперечка триває вже понад століття, відколи після французького колоніального правління в Камбоджі почали встановлювати кордони. У різні роки через прикордонні зіткнення гинули як військові, так і цивільні з обох сторін.
Нещодавнє загострення на кордоні вперше спалахнуло ще в травні, коли військові Таїланду та Камбоджі обмінялися вогнем у спірній зоні, внаслідок чого загинув камбоджійський солдат. Криза ще більше загострилася в середу, 23 липня, коли п'ятеро солдатів Таїланду дістали поранення від наземної міни, що стало другим таким інцидентом за тиждень. Таїланд відреагував відкликанням свого посла з Камбоджі й заявив, що вишле посла Камбоджі з Бангкоку. Таїланд стверджує, що міни були встановлені в цьому районі нещодавно, Камбоджа це заперечує.
Серйозніше загострення почалося в четвер, 24 липня. Таїланд звинуватив Камбоджу в ракетних і артилерійських ударах, в тому числі по цивільних районах, і заявив, що його військово-повітряні сили завдали ударів по військових об'єктах Камбоджі.