Артем Бондарєв, уродженець Вінниці, встиг попрацювати у різних галузях: монтажером систем опалення, рієлтором, торговим представником, а безпосередньо перед початком повномасштабного вторгнення — оператором на кондитерській фабриці «Roshen».
24 лютого 2022 року для Артема розпочалося як звичайний день на фабриці. Але атмосфера швидко змінилася.
«Майстер подзвонив, сказав: «Здавайте ключі — війна в країні», — згадує Артем. — Я сів у машину, і дорогою додому почув вибух. Це був той момент, коли я зрозумів, що як раніше більше ніколи не буде».
Вже за кілька днів він вирішив долучитися до Сил оборони. Під час активних бойових дій, наприкінці 2022 року, Артем отримав тяжке поранення, внаслідок якого повністю втратив зір.
Про відновлення після поранення повідомили Вінниця.info у Центрі комплексної реабілітації «Поділля».
Після лікування розпочався тривалий етап відновлення. Реабілітація — фізична, психологічна та медична — проходила у кількох містах України.
«Усьому доводилося вчитися заново: як користуватися телефоном, готувати їжу, ходити вулицею з тростиною, — каже Артем. — І це все займає втричі більше часу, ніж у людини без інвалідності».
Артем поступово освоював нову для себе реальність. Орієнтуватися на вулиці, за його словами, допомагають запахи кавʼярень, луна від білої тростини, шум транспорту. «Спочатку я все уявляв у голові — кожен крок, поворот, звук, — пояснює Артем. — Це допомагало мені орієнтуватися. А зараз усе відбувається ніби автоматично: іноді вже думаю про своє, а ноги самі йдуть».
Коли стало зрозуміло, що повернутись до військової служби він не зможе, Артем звернувся до колишніх роботодавців на кондитерській фабриці. Згодом отримав нову посаду — у кадровому відділі. Щоб виконувати роботу, чоловік самостійно опанував компʼютер із програмами озвучення тексту. «Руки памʼятали, які клавіші натискати — тож навчився швидко».
З часом Артем почав не лише пристосовуватися до нових обставин, а й ділитися своїм досвідом з іншими. Він долучився до проєкту, який реалізується за сприяння ПРООН та фінансової підтримки уряду Японії, з метою розширення доступу до якісної реабілітації для людей із порушеннями зору та підвищення обізнаності медичних працівників щодо належної підтримки людей, які втратили зір. У межах проєкту також було підготовлено посібник «Перший контакт з людиною, яка втратила зір», створений на основі практичного досвіду, у тому числі й Артема.
У межах проєкту було проведено 10 тренінгів для мультидисциплінарних команд реабілітаційних відділень. Артем взяв участь в якості експерта: розповідав про виклики перших днів після втрати зору, демонстрував техніки супроводу, пояснював, як уникати надмірної опіки.
Ідея створити такі навчання належить Артему. Коли він сам опинився в лікарні після поранення, не мав жодної системної інформації: ні про білу тростину, ні про програми підтримки, ні про можливості реабілітації. «Я вчився сам, методом спроб і помилок. А тепер хочу, щоб інші мали простіший шлях».
Свої заняття Артем проводив у Центрі комплексної реабілітації «Поділля» у Вінниці. Завдяки підтримці з боку ПРООН та фінансуванню уряду Японії Центр отримав сучасну інфраструктуру для реабілітації людей із порушеннями зору. Серед нових можливостей — навчальні маршрути для орієнтування, майданчик для тренування з білою тростиною, інклюзивний воркаут-простір, а також спеціальна зона для навчання користуванню кріслом колісним. Територію Центру зроблено більш зручною та безпечною: облаштовано доступний вхід до приміщень і встановлено тактильну плитку, яка полегшує пересування людей із порушеннями зору. Окрім того, Центр оснащено цифровими пристроями з адаптивними програмами, а спеціально створена ергокімната — умовний житловий простір — дозволяє учасникам у безпечних умовах навчитися готувати їжу, користуватися побутовими приладами та засобами гігієни.
«На тренінгах ми говорили про все: і про ментальне здоров’я, і про адаптацію, — каже він. — Очі — це не все. У кожного — своя історія. Але найважливіше, щоб людину не “садили”, а навпаки — підтримували й давали змогу діяти».
Особливе місце в тренінгах займали командні вправи та ігри для людей із порушеннями зору — вони допомагали зняти напруження, подолати бар’єри та створити довірливу атмосферу. «Бувало, що так активно грали, що всі виходили мокрі», — згадує Артем із усмішкою.
У межах проєкту було підготовлено тренерів для подальшого поширення моделі реабілітації, проведено навчання для медичних фахівців із 10 закладів, а також надано базове обладнання для реабілітації осіб з порушеннями зору. Важливу увагу приділено психологічному супроводу — як для людей із порушеннями зору, так і для їхніх родичів, які вчаться підтримувати близьку людину в нових умовах. Окрім цього, психологи з Харківської та Донецької областей пройшли спеціалізоване навчання з надання допомоги людям, які постраждали від вибухонебезпечних предметів.
Артем переконаний: найкраще навчається той, хто бачить у цьому особистий сенс. «Хочеш навчити людину куховарити — запропонуй приготувати її улюблену страву. Хтось вчиться, щоб самостійно сходити в кафе, хтось — щоб знову гуляти з друзями. А найкраще — все це робити разом».
Зараз хлопець веде активне життя: щодня самостійно їздить на роботу, спілкується з колегами, ходить на побачення. Він не обмежує себе, і вважає, що втрата зору — це поворот, а не кінець шляху.
«Коли ми домовлялися про це інтервʼю, я сказав, що можемо побачитися навіть у клубі. Я можу прийти куди завгодно — питання лише в бажанні».
Історія Артема — це не лише про втрату, а й про пошук нових сенсів і можливостей. Завдяки підтримці ПРООН та уряду Японії він не просто зміг упоратися з викликами, а й став тим, хто ділиться знаннями й досвідом з іншими — тими, хто лише починає свій шлях у нових обставинах. Його приклад нагадує: навіть у найважчі моменти можна знайти внутрішню силу, щоб рухатися вперед і бути опорою для тих, хто поруч.
Центр комплексної реабілітації «Поділля» надає реабілітаційні послуги безоплатно за програмами, які координує Міністерство соціальної політики України. Дізнатися більше про можливості безоплатної реабілітації в Україні можна в короткому путівнику за покликанням.
Вінниця.info, фото Центруреабілітації «Поділля»