«Вечірній Київ» писав про те, що 28 липня, офіційно встановили Днем вшанування пам’яті Захисників і Захисниць України, учасників добровольчих формувань, а також цивільних осіб, яких стратили, закатували або які загинули в полоні.
Дата обрана через трагедію в Оленівці, де в ніч на 29 липня 2022 року внаслідок теракту російських військ загинули понад 53 українські військовополонені — захисники «Азовсталі» в Маріуполі. Ще щонайменше 130 людей зазнали поранень.
У Національному музеї історії України сьогодні — день безплатного відвідування.
Й усіх бажаючих запрошують згадати загиблих і дізнатися більше про зафіксовані воєнні злочини ворога в нелюдському поводженні з полоненими військовими та цивільними громадянами України.
Про це, зокрема, йдеться на виставкових проєктах НМІУ «Азовсталь: нові сенси», «Навала. Київський постріл», «Концтабір „Ягідне“».
А о 14:00 музейники поділяться історією «Історія концтабору села Ягідне». Вона про один зі страшних злочинів російських окупантів проти мирних мешканців України, про життя та смерть людей у жахливому підвалі смерті.
Ягідне — українське село неподалік від державного кордону України з Білоруссю, за 12 кілометрів на південь від Чернігова та 140 кілометрів на північ від Києва.
У перші дні повномасштабного російського вторгнення в Україну населений пункт захопили військові рф. Зайнявши село, окупанти примусово зігнали місцеве населення до підвалу школи, який перетворився у справжній концтабір. Протягом майже місяця тут утримували 368 осіб, серед яких було 69 дітей.
Наймолодшій дитині, яка перебувала разом зіз іншими заручниками у приміщенні загальною площею 197 кв. м, було півтора місяця, найстаршій людині минуло 93 роки.
На верхніх поверхах сільської школи окупанти розмістили свій штаб. А загнаних до підвалу місцевих мешканців російські загарбники використовували як живий щит, прикриваючись ними від української артилерії.
Протягом майже місяця понад триста заручників перебували в нелюдських умовах. Простір підвалу не дозволяв людям навіть лягти для відпочинку, це можна було робити тільки по черзі.
У цих жахливих умовах люди почали помирати. Внутрішній бік вхідних дверей підвалу став своєрідним календарем, щодня ув’язнені дописували ще одну жахливу прожиту добу.
Праворуч від виходу вели список загиблих, що на мить звільнення Ягідного складався з 10 людей. Ліворуч — список із семи прізвищ тих, кого розстріляли.
Виставка, побудована на сходах між четвертим і третім поверхами музею, нагадує спуск до підвалу.
Виставка створена у співпраці з волонтерською організацією «Добробат», яка допомагає постраждалим у відновленні житла на деокупованих територіях.
Екскурсія сьогодні безплатна. Вона проходитиме о 14:00.
Адреса: Національний музей історії України, м. Київ, вул. Володимирська, 2.
Телефон для довідок — (044) 278-48-64.
«В День памʼяті страчених під час теракту в Оленівці, на Майдані відбудеться вшанування їх пам’яті».
Теракт в Оленівці — один з найжорстокіших терактів, скоєних росією проти військовополонених, у День памʼяті страчених під час теракту в Оленівці: прийди та вшануй героїв.
28 липня в Києві о 17:00 відбудеться акція, присвячена третій річниці теракту в Оленівці.
Ольга СКОТНІКОВА, «Вечірній Київ»