15 липня з лівого верхнього боку Сонця спалахнула сонячна нитка, викинувши в космос потужний вибух плазми і магнітних полів. Вибух був настільки потужним, що залишив на видимій поверхні зірки глибокий вогненний шрам з гарячої плазми та уламків.
Хоча ниткоподібні виверження не є рідкістю, астрономи вже спостерігали за надзвичайно великою ниткою – холодною, щільною стрічкою газу, підвішеною над поверхнею Сонця, – яку вони помітили за кілька днів до вибуху. Коли нитка неминуче зруйнувалася, вони тримали Обсерваторію сонячної динаміки напоготові, щоб зафіксувати сильні пульсації плазми, спричинені невеликими нестабільностями в магнітному полі Сонця.
Вибух, що стався, створив гігантський “вогняний каньйон” довжиною понад 250 000 миль (400 000 кілометрів) і висотою щонайменше 12 400 миль (20 000 км), повідомив Тоні Філліпс, астроном, який керує сайтом Spaceweather.com, що відстежує сонячну активність та інші космічні погодні явища. “Дійсно, грандіозний каньйон”, – написав він у короткому повідомленні про цю подію.
Одна з практичних причин, чому астрономи спостерігають за нитками, полягає в тому, що виверження іноді можуть викликати корональний викид маси (КВМ), або інтенсивні сплески плазми і магнітних полів. Коли КВМ досягають Землі, вони можуть викликати геомагнітні бурі, які вражають електромережі та мережеві системи. Для астронавтів, які перебувають у космосі, ці бурі можуть спричинити небезпечно високий рівень радіації, що може вплинути на їхнє здоров’я.
На щастя, подальші спостереження Сонячної і геліосферної обсерваторії та Національного управління океанічних і атмосферних досліджень підтвердили, що цей CME, схоже, віддаляється від Землі. Як довго шрам від нитки протримається на Сонці, ми ще побачимо.