У вівторок, 15 липня, о 16:00 Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду розгляне резонансну справу №910/15022/23 щодо законності реєстрації оренди 16 га землі біля Національного музею народної архітектури та побуту України в Пирогові — активісти, журналісти та прокурори вважають це засідання ключовим у боротьбі з масштабною забудовою історико-культурної території.
Про це, як передає КВ, повідомив журналіст Михайло Погребиський.
Як зазначив Михайло Погребиський, йдеться про оскарження рішення Північного апеляційного господарського суду, який 8 квітня 2025 року визнав чинним право оренди, зареєстроване за СТОВ «Агрокомбінат “Хотівський”». Цю компанію громадські активісти пов’язують з олігархом Андрієм Івановим та наявними забудовними планами на понад 230 га прилеглих до музею територій, що раніше включали байрачний ліс і заповідні ландшафти.
Повідомляється, що інтереси держави в суді представлятиме прокурорка Оксана Савицька з Департаменту представництва інтересів держави в суді Офісу Генерального прокурора. Вона раніше вже захищала інші цінні ділянки, зокрема урочище Бичок у Голосіївському національному парку.
На протилежному боці — адвокатка, яка тривалий час працює з забудовниками, зокрема в інтересах згаданих бізнесменів, і свого часу балотувалась до парламенту від партії «Слуга народу».
Активісти та екологічна спільнота закликають громадськість бути присутніми на судовому засіданні, яке відбудеться 15 липня о 16:00 у залі №332 Касаційного господарського суду за адресою вул. О. Копиленка, 6 (м. Київ). На їхню думку, це – останній шанс не допустити остаточного «контрнаступу» забудовників, які можуть перетворити природну зону довкола найбільшого музею під відкритим небом у Європі на багатоквартальний житловий комплекс.
Михайло Погребиський також нагадав, що у попередніх судових інстанціях прокурори здобули низку перемог у справах проти СТОВ «Хотівський». Проте, попри ці рішення та позицію Верховного Суду щодо незаконності оренди, Північний апеляційний суд виніс рішення на користь компанії. Його правомірність сьогодні перевірить Касаційний господарський суд.
Рішення цієї справи може стати прецедентом для інших ділянок, включених до зони потенційної забудови, яка, за даними журналістських розслідувань, розроблялася ще за часів діяльності будівельного куратора Дениса Комарницького.
Читайте: “Крадіжка у музеї”: Нацполіція розслідує, як земля і споруди на території музея в Пирогові опинились в приватній власності