Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Відстрочка від мобілізації: як оформити постійний догляд за батьком

Відстрочка від мобілізації: як оформити постійний догляд за батьком
ZN.UA • 8 переглядів • 1 хв читання

В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки віком від 25 до 60 років отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Але деякі категорії громадян мають право на відстрочку від мобілізації. Серед них ті, хто здійснює постійний догляд за батьками.

Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли, коли та як можна оформити постійний догляд за батьком.

Оформлення постійного догляду за батьком, який через стан здоров’я, похилий вік чи інвалідність потребує сторонньої допомоги, є важливим кроком для забезпечення його комфорту та соціального захисту.

У 2025 році в Україні ця процедура регулюється Законом України «Про соціальні послуги», Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 року № 1161 та іншими нормативно-правовими актами.

Догляд за батьком можуть оформити фізичні особи, які бажають надавати соціальні послуги на професійній або непрофесійній основі. Найпоширенішим є оформлення догляду на непрофесійній основі, коли доглядачем виступає член сім’ї (наприклад, син чи донька), який проживає разом із батьком і не займається підприємницькою діяльністю у сфері соціальних послуг.

Право на оформлення догляду може виникати, якщо ваш батько належить до однієї з таких категорій:

Щоб оформити догляд за батьком на непрофесійній основі, доглядач (наприклад, ви як син чи донька) повинен відповідати таким вимогам:

Оформлення догляду за батьком передбачає чітку послідовність дій. Нижче наведено детальний алгоритм, яким користуються спеціалісти нашої компанії на практиці та допоможе і вам успішно пройти цей процес.

 Першим кроком є звернення до сімейного лікаря або іншого медичного закладу, де ваш батько перебуває на обліку. Лікар видасть направлення до лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) для отримання висновку про необхідність постійного стороннього догляду. Якщо ваш батько має інвалідність І групи, встановлену безстроково, висновок ЛКК може не знадобитися — достатньо довідки МСЕК (форма № 157-1/о).

Для оформлення догляду необхідно зібрати наступний пакет документів:

Документи необхідно подати до органу соціального захисту населення або Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем проживання вашого батька. У 2025 році багато ЦНАПів пропонують можливість подання документів онлайн через портал «Дія», якщо така опція доступна у вашому регіоні.

Після подання документів орган соціального захисту може провести обстеження умов проживання, щоб підтвердити факт спільного проживання та оцінити стан здоров’я вашого батька. За результатами перевірки складається акт встановлення факту здійснення догляду.

Якщо всі документи подано правильно, орган соціального захисту призначає догляд та, за наявності підстав, компенсацію за його здійснення. Рішення зазвичай ухвалюється протягом 10–30 робочих днів, залежно від регіону та складності перевірки.

Доглядачі, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі, мають право на державну компенсацію. Її розмір у 2025 році залежить від:

Компенсація розраховується як різниця між прожитковим мінімумом і доходом доглядача. Крім того, період здійснення догляду зараховується до страхового стажу, що впливає на майбутнє пенсійне забезпечення.

Оформлення догляду може бути відхилено з таких причин:

За словами юристів, якщо ви оформляєте догляд за батьком з інвалідністю І чи ІІ групи або за іншими підставами, передбаченими законодавством, ви можете отримати відстрочку від призову на військову службу. Для цього необхідно надати акт встановлення факту догляду до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

З 2025 року компенсація за догляд не призначається, якщо ваш батько отримує соціальну послугу догляду вдома від професійних соціальних працівників. Це варто уточнити перед оформленням.

Нагадаємо, чи можна легально відмовитися від мобілізації.

8