У Харкові стався конфлікт між президентом Академії медичних наук Василем Лазоришинцем та ветеранами і волонтерами. Лазоришинець відмовився спілкуватися з ними під час першої зустрічі, а на другу не з`явився.
4 липня у мережі з`явилося відео скандалу між ветеранами, громадською спільнотою та новим очільником Академії медичних наук Василем Лазоришинцем. Його тільки нещодавно призначили на посаду, тож Лазоришинець приїхав до інститутів, що підпорядковуються Академії у Харкові. На зустріч, яку ініціювала віцепрем'єр-міністр, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук, прийшли ветерани, родини полеглих військових, чиновники "від медицини". Проте коли вони увійшли до зали, Лазоришинець різко зупинив їх, попросив не заважати спілкуватися з колективом і покинути приміщення.
Слово взяв керівник ветеранського простору "Пліч-о-пліч" Ігор Шишко. Він провів 801 день у російському полоні і сподівався, що це стане аргументом для Лазоришинця для спілкування. Шишко окреслив перелік питань, з яким прийшли представники громади: корупція у медзакладах, що підпорядковуються Академії меднаук, неможливість отримати послуги військовослужбовцям і ветеранам та подекуди — перенаправлення з тих закладів до приватних.
"Ви віцепрезидент і стоїте тут тільки завдяки тим, хто стоїть в окопах на передньому краї. Чому у ваш план не внесли болючі питання? Яке у вас ставлення до ветеранів?" — сказав на зустрічі Шишко.
Проте Лазоришинець повідомив, що не буде "ламати" свій графік.
Присутні на зустрічі представники громадських та ветеранських організацій планували розповісти Лазоришинцю багато кейсів. Марина Полякова давно опікується родинами загиблих захисників у Харкові, сама пройшла складний шлях лікування від онкології. Тільки за останній час вона може перелічити безліч випадків, коли з людей просили гроші. Переважна більшість, каже Марина, — від пацієнтів Інституту медрадіології.
"Інститут Медрадіології, наприклад, усі платять. Там безкоштовно нічого не відбувається. Одна родина повідомила мені, що в Інститут неврології та психіатрії процедуру КТ попросили заплатити 1600 гривень, хоча мають робити родині ветерана безкоштовно. Працівниця соцслужб із Лозової розповіла, що за операцію для діючого військового вимагали близько мільйона гривень. Після того, як у п'ятницю історія набула розголосу, пацієнтам інститутів почали ледве не погрожувати. Що ж це відбувається? Люди говорять правду, а їм так... Стоїть цей "лощоний" представник Академії і хоч би вислухав. Я б взагалі спитала, чи є у "Медрадіології" безкоштовні послуги? Здається, що "медрадіологія" дорівнює оплаті за кожен подих. Ветерани платять за кожен подих тут", — розповіла KHARKIV Today Марина Полякова.
Керівник штабу спецпідрозділу ГУР МО Kraken Костянтин Немічев повідомив, що патронатна служба змушена шукати ліки і протези самостійно, хоча їх мають оплачувати в інститутах за кошти НСЗУ.
"Інститути НАМН у Харкові — у критичному стані. Наша патронатна служба буквально вибиває лікування й протези для бійців самотужки. В інших підрозділах ветерани змушені платити десятки тисяч гривень за операції, ліки, обстеження. Хтось бере кредити. Хтось відмовляється від лікування. У медзакладах з ветеранів роблять клієнтів", — сказав Немічев.
Є претензії до інститутів, які підпорядковуються Академії медичних наук, і у військової волонтерки групи Help Army, керівниці служби соціального супроводу Олени Шержукової. Вона згадує випадки, коли їх взагалі не пускали до деяких лікарень з підпорядкування НАМН, щоб супроводжувати ветеранів. Причому жодна комунальна лікарня (міська чи обласна) цього не робить. Їй також знайомі випадки, коли військових скеровували до приватних клінік, у яких лікарі, вочевидь, мають "певні" інтереси. Олена як засновниця спільноти "Афіна. Жінки проти раку" каже, що в Інституті медрадіології постійно вимагають хабарі, і вона би хотіла розказати про це Лазоришинцю.
"Академія наук — анахронізм з радянських часів. Вони нам кажуть, що ми волонтери і маємо приводити їм пацієнтів для дослідних робіт. Яка повага до захисників? Те, що у них не законтрактовані послуги з НСЗУ, це їхні проблеми. Значить не треба туди скеровувати військовослужбовців. У "Медрадіології" що отримують жінки безкоштовно? Нічого. А вони мають право, бо вони жінки полеглих захисників. Окрім того, держава гарантує лікування, незалежно від того, ветеранка ти чи ні. А ветеранам взагалі мають вклонятися. І як з ветераном можна так розмовляти? Лазоришинець каже, що ветерани у нього не в графіку? А війна у нього є в графіку? Я за 30 років Незалежності України такого, мабуть, ніколи не бачила", — розказує Шержукова.
Олена пригадує інші зловживання в інститутах НАМН: військовому з ампутацією відмовляли у виборі протезного підприємства. Траплялося, що частину грошей (держава фінансує 2,5 млн гривень на протезування) пацієнта-військового просили сплатити до лікарня готівкою. Родина цього військового теж була запрошена на зустрів із Лазоришинцем, якої не сталося.
Другий "ігнор" від Лазоришинця
Після скандалу 4 липня у ХОВА ініціювали ще одну зустріч і запросили представників МОЗ, НСЗУ і керівника НАМН. Але Лазоришинець знову проігнорував ветеранів і громадську спільноту.
На нараді 7 липня були представники ХОВА, голова Національної служби здоров'я України Наталя Гусак, заступник міністра охорони здоров'я Євген Гончар, очільники інститутів з Харкова. Із Академії медичних наук нікого не було. Це ще більше обурило Ігоря Шишка.
"У мене не було сподівань, що у нього прийде розуміння. Він робив усе свідомо, що він зверхній щодо всіх нас. Таке враження, що людина втратила зв`язок з реальністю. Я навів довідки і з'ясував, що цей пан в Інституті Амосова зробив поверх приватний, де працює жінка, зробив дотичні до нього аптеки. Таке відбувається у всіх закладах, що йому підпорядковані. Нам сьогодні сказали, що НСЗУ виділяє понад мільярд гривень на інститути НАМН, і використано не більше 20-30%. У них що, немає пацієнтів? В Інституті медрадіології з 200 млн використано 70 млн. А ми знаємо про випадку, коли навіть шприців немає. Вони просто не розуміють, хто такі ветерани. Вони вже загинули по кілька разів. Від п`ятниці вони почали телефонувати усім пацієнтам, щоб не розказували нічого", — каже Шишко.
Офіційно не повідомлялося, чому Лазоришинець не приїхав. За даними KHARKIV Today, керівниця НСЗУ Наталя Гусак на нараді у ХОВА говорила про те, що інститути підпорядкування НАМН дуже автономні, і не тільки у Харкові. У них є гроші від Служби здоров'я, проте за статистикою вони їх не "вибирають". У НСЗУ пообіцяли переглянути "стосунки" з цими інститутами, зокрема фінансові. Представник МОЗ зі свого боку обіцяв донести усе міністру Віктору Ляшку.
Натомість Лазоришинець називає події у Харкові провокацією. Він не готовий вибачатися перед ветеранами і волонтерами доти, доки вони не вибачаться перед ним за зірвану нараду. Тепер керівник НАМН каже, що хотів поспілкуватися з ветеранами, але начебто після наради.
"У мене була робоча поїздка, ми поїхали на робочу нараду з директорами інститутів. Паралельно 3 липня була нарада за участі Ірини Верещук, де був віце-президент НАМН Ігор Лурін. Там сказали про зауваження до інститутів. Офіційних звернень ні від кого не було щодо роботи. Ми сказали: зберетесь з ним і обговоримо. Я проводжу нараду, і посередині наради вривається цей пан, якісь люди. Кажуть, є якісь проблеми. Я кажу: є віцепрезидент, розкажіть йому. Потім, якщо треба, я підійду. Я готовий з ними був спілкуватися, прошу дайте факти, немає жодного факту. Є звернення волонтерів", — сказав в ефірі радіо "Накипіло" академік Лазоришинець.
Як інститути перебувають "під патронатом" Академії медичник наук у Харкові
Проте фінансування за пакетами від НСЗУ отримують тільки чотири інститути: "Медрадіологія" (13 пакетів НСЗУ), Інститут патології хребта та суглобів (8 пакетів НСЗУ), Інститут неврології, психіатрії та наркології ім. П.В. Волошина НАМН України (6 пакетів) та Інститут загальної та невідкладної хірургії ім. В.Т. Зайцева.
За умови повного або часткового відтворення матеріалів пряме гіперпосилання на KHARKIV Today обов'язкове.
© 2006-2025 "KharkivToday". Усі права захищені.