Британія може опинитись у стані війни з Росією у нйближчі 5 років
Генерал Патрік Сандерс, який нещодавно залишив посаду начальника Генерального штабу британської армії, виступив із гучною заявою: Британія може опинитися у стані війни з Росією протягом найближчих п’яти років. Він наголошує на критичній необхідності посилити обороноздатність країни та підготувати населення.
Сандерс зазначив, що якщо Росія припинить бойові дії в Україні, то протягом кількох місяців вона матиме потенціал для проведення обмеженої атаки на члена НАТО. Він попередив, що це може статися до 2030 року, і Велика Британія буде відповідальною за підтримку цього члена Альянсу відповідно до статті 5 Договору НАТО, яка розглядає збройний напад на одного члена як напад на всіх.
Генерал порівняв готовність Британії до такого нападу з Естонією, Польщею та деякими скандинавськими країнами, які, за його словами, «дуже добре усвідомлюють» загрозу з боку Росії. Уряди цих країн вже проінструктували своє населення, як підготуватися до наслідків нападу, включно з будівництвом бункерів. Сер Патрік закликав уряд збільшити фінансування ППО та забезпечити резервні системи на випадок знищення критичної національної інфраструктури.
Його попередження пролунало після того, як експерт з питань оборони Фіона Гілл заявила, що війна президента Росії Володимира Путіна в Україні є відправною точкою для того, щоб Росія домінувала в усій Європі, як військова держава. Вона зазначила, що Росія вже «загрожує» Британії різними способами, зокрема саботажами, отруєннями, кібератаками та вбивствами, і попередила, що Британія більше не може покладатися на США.
У червні уряд Великої Британії заявив, що змінить свій підхід до оборони перед лицем загроз. Міністр оборони Джон Гілі попередив, що Європа стикається зі зростанням російської агресії, а також новими ядерними ризиками та кібератаками. Посольство Росії у відповідь заявило, що не становить загрози для Великої Британії.
Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що його країна збільшить свої витрати на безпеку та оборону до 5% ВВП до 2035 року. Це значний стрибок порівняно з поточним цільовим показником НАТО у 2%. У червні уряд схвалив плани, які передбачають збільшення флоту ударних підводних човнів, будівництво шести нових заводів з виробництва боєприпасів та закупівлю 7000 одиниць далекобійної зброї.
Щодо чисельності збройних сил, огляд зазначив, що кількість не буде скорочуватися, але збільшиться лише тоді, коли це дозволить фінансування. Британська армія є найменшою з часів наполеонівських воєн — 70 860 військовослужбовців.
«Наразі британська армія занадто мала, щоб вижити більше кількох перших місяців інтенсивного бойового зіткнення, і нам потрібно буде більше», — попередив Сандерс, додавши, що наразі резерви британсько армії занадто малі.
Нагадаємо, Bloomberg змоделював ймовірну війну між Росією та НАТО: як почнеться вторгнення, хто стане першою ціллю, які країни постраждають найбільше, і скільки це коштуватиме світовій економіці.