В Україні офіційно дозволили мати два та більше громадянств. Водночас правозахисники застерігають: без рішення Конституційного Суду та чітких правил новий закон може створити складнощі. Що саме викликає суперечки — розбиралося «Наше місто».
Президент Володимир Зеленський підписав закон про запровадження в Україні множинного громадянства. Про це голова держави повідомив у соціальних мережах 15 липня.
«Завдяки множинному громадянству зможемо створити більше реальних юридичних основ для єдності всього нашого великого народу – мільйонів українців на всіх континентах, а також тих представників інших народів, які пов’язали свою долю з Україною», – повідомив президент Володимир Зеленський.
Це сигнал до української діаспори по всьому світу, яка, за підрахунками міністра національної єдності Олексія Чернишова, складає 20 мільйонів осіб. З них приблизно 5 мільйонів вимушених мігрантів.
За новим законом українці зможуть зберегти громадянство України, навіть маючи паспорт іншої країни за умови, що ця держава внесена до спеціального переліку, який затвердить уряд.
Голова держави доручив розробити та затвердити всі потрібні документи, щоб ініціатива запрацювала на практиці. Згодом мають визначити держави, з якими буде впроваджено множинне громадянство. Але з попередньої ініціативи Володимира Зеленського про громадянство відомо, що це можуть бути такі країни:
Згідно з проголосованим та підписаним документом, множинне громадянство дозволяється коли:
Для кандидатів на отримання українського паспорта запровадять іспити зі знання Конституції України, історії України та на визначення рівня володіння державною мовою.
Множинне громадянство не дозволяється, якщо особа має громадянство держави, визнаної в Україні агресором чи окупантом, або держави, яка не визнає територіальну цілісність і суверенітет України. Це може створити складнощі для мешканців тимчасово окупованих територій, яким довелося отримати російське громадянство.
Як писав сайт «Чесно», принцип єдиного громадянства закріплений у статті 4 Конституції України. У 2021 році 99 народних депутатів звернулися до Конституційного Суду щодо офіційного тлумачення цієї норми. У квітні 2023 року суд розпочав розгляд подання, але рішення досі не оприлюднене.
З січня 2025 року Конституційний Суд працює у складі лише 11 суддів, що не дозволяє проводити засідання Великої палати й ухвалювати рішення. Тому зараз немає чіткої та офіційної відповіді на питання — чи дозволяє Конституція України мати два або більше громадянств. Без цієї відповіді всі інші ініціативи суперечливі.
З цим згодні у Головному юридичному управлінні Верховної Ради, яке давало оцінку законопроєкту про множинне громадянство. Окрім згадки про норму Конституції як найголовнішого закону, спеціалісти парламенту зауважили про різні умови для іноземців:
Також, від іноземців вимагають подати декларацію про відмову від іноземного громадянства до отримання громадянства України. Це може призвести до ситуації, коли людина тимчасово не має жодного громадянства. Через це можуть виникнути складнощі у сферах:
Крім цього, 19 червня 2025 року, після остаточного голосування закону у парламенті, група правозахисних організацій звернулася до президента з проханням ветувати ініціативу про множинне громадянство. За їх оцінкою, закон фактично вводить втрату громадянства як вид покарання за певні злочини, що суперечить Кримінальному кодексу.
Нагадаємо, що раніше ми писали хто в Україні може мати кілька паспортів.
Категорія: Новини Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Україна
Позначки: Володимир Зеленський, Головне, Дніпро, Закон