Оперативники Управління міграційної поліції спільно з працівниками Східного регіонального управління ДПСУ 16 липня затримали 54-річного мешканця Харкова, якого підозрюють в організації схеми незаконного переправлення чоловіків призовного віку до країн ЄС. За даними слідства, чоловік діяв спільно з невстановленою особою, яка координувала процес із-за кордону.
Про це Харків Times повідомили у прес-службах Нацполіції області та обласної прокуратури.
Згідно з матеріалами справи, підозрюваний підшукував потенційних «клієнтів» серед знайомих, пропонуючи їм уникнути мобілізації шляхом нелегального виїзду з України. Вартість такої «послуги» складала 10 тисяч доларів США з особи. У разі групового замовлення надавалась знижка — до 9 тисяч доларів.
Згідно з оперативною інформацією, клієнтам гарантували повну конфіденційність: видалення переписок, історії дзвінків і контактів. Передбачалось, що чоловіки самостійно дістануться Львова, де їх зустрінуть «перевірені люди», заселять до готелю, а згодом переправлять через кордон. Один з попередніх випадків передбачав навіть перевезення людини у багажнику автомобіля.
Організатор схеми попереджав, що легальні способи виїзду не працюють, і запевняв, що має «налагоджені зв’язки» для гарантованого перетину. Оплату можна було здійснити криптовалютою або готівкою. Частину коштів потрібно було передавати в Харкові, решту — у Львові, безпосередньо перед виїздом.
Правоохоронці задокументували факт передачі завдатку — 30 тисяч доларів готівкою — за переправу п’ятьох чоловіків. Через труднощі з криптовалютними транзакціями організатор сказав клієнту, що треба передати 30 тисяч доларів готівкою йому в Харкові. Фігурант отримав від нього цю суму за організацію незаконного виїзду групи з п’яти чоловіків. Передача грошей відбулася у припаркованому автомобілі, за кермом якого перебував родич фігуранта. Під час обшуку в авто правоохоронці вилучили мобільний телефон і готівку.
Затриманому повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 332 Кримінального кодексу (незаконне переправлення осіб через державний кордон України, вчинене за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, щодо кількох осіб). Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев’яти років із конфіскацією майна та забороною займати певні посади.
Наразі вирішується питання про обрання запобіжного заходу. Слідчі встановлюють осіб, які могли незаконно залишити територію України за цією схемою, а також інших співучасників. Перевіряється інформація про можливі зв’язки підозрюваних з представниками контролюючих або правоохоронних органів.
Як повідомляв Харків Times, правоохоронці Харківщини викрили 47-річну мешканку Чернігівської області, яка організувала схему ухилення від мобілізації через фіктивні шлюби. За 6 тисяч доларів США вона пропонувала чоловікам призовного віку виїхати з країни на підставі укладеного шлюбу з жінкою з інвалідністю.