Новоспечений тренер воротарів "Буковини" Артем Кічак розповів про підготовку команди до нового сезону та свою роботу в новому амплуа.
– Артеме Івановичу, насамперед хочемо ще раз привітати вас у "жовто-чорній" родині! Як вам працюється у новому клубі?
– Дякую за привітання! У "Буковині" все чудово, все на високому рівні. І опускати планку ми не збираємося, а налаштовані рухатися тільки вперед і разом розвиватися.
– Ви завершили кар’єру футболіста лише рік тому. Чи важким був перехід від ролі гравця до тренерської роботи?
– Я цей перехід навіть не відчув, адже як тільки завершив кар’єру футболіста, то одразу розпочав працювати у команді "Оболонь" U-19. Вже після того, як Сергій Шищенко очолив столичний клуб, мене перевели в першу команду. Ми попрацювали до кінця минулого сезону, і тепер знову працюватимемо разом вже в "Буковині". Можу сказати, що до тренерської роботи я себе готував заздалегідь. Десь протягом п’яти-шести років налаштовувався на те, що з часом з’явиться нагода спробувати себе у ролі тренера. У мене є дуже багато матеріалу та досвіду, який я б хотів передати тим голкіперам, з якими я працюю, щоб вони прогресували і росли у професійному плані. Прагну до того, щоб ці голкіпери були одними з кращих не тільки у чемпіонаті, а й взагалі в Україні.
– Що найголовніше у тренуванні голкіперів на даному етапі зборів?
– На першому етапі, який проходив у Чернівцях, ми працювали над фізичними показниками голкіперів, адже їх потрібно було покращувати. Це був такий загальнопідготовчий етап. Зараз на Закарпатті у нас спеціальний підготовчий етап, де ми працюємо над швидкісно-силовими якостями, над силою. Навантаження не зменшуємо – вони тільки зростають. Завдяки цьому виводимо ігрову форму голкіперів до кращого рівня. І в такому режимі ми працюватимемо до 9 липня. Вже відтоді навантаження трішки зменшаться, буде більше уваги приділятися ігровим ситуаціям. Велике значення має вибір позиції, і про це я говорю хлопцям з першого дня спільної роботи. Ми все розбираємо на теорії – як правильні, так і неправильні дії у тренувальному процесі. Також аналізуємо гру воротарів світового рівня: як вони діють в тих чи інших ситуаціях, які рішення обирають. Коли є візуальне підтвердження слів, то все це краще сприймається.
– Як голкіпери сприймають ці навантаження?
– Поки ніяких скарг не було (усміхається). Всі хлопці у нашій команді – професіонали, і вони чудово розуміють, що те, що ми наразі напрацьовуємо, весь цей воротарський арсенал дій – це все знадобиться вже в офіційних матчах. Ми повинні попрацювати зараз під різними навантаженнями, відпрацювати все, що необхідно задля того, щоб уже протягом сезону демонструвати свою найкращу гру. Ще з першого дня я сказав хлопцям, що у мене є ідеї, є принципи, які я хочу втілювати. Кожен з них повинен розуміти, що у матчі грати буде все одно один голкіпер, але кожен воротар повинен бути у своїй найкращій формі і розуміти, що у будь-який момент може знадобитися команді. Кожен повинен працювати на всі 100%, повністю віддавати всі сили на тренуваннях і розуміти ті принципи, які я хочу від них бачити. Не тільки я, а й головний тренер. Це активна позиція, відкривання у залежності від того, як грає суперник, вміння завжди "бути в грі". Сучасний футбол диктує такі умови, що воротар – це одинадцятий польовий гравець. І це вже ні для кого не секрет, тому голкіпери повинні завжди бути активними впродовж всього матчу. Потрібно володіти не тільки хорошими фізичними даними, антропометрією, реакцією, але і навичками комунікації на полі. Важливо вміти управляти лінією оборони, вчасно підказувати своїм партнерам по команді, коли потрібно перебудуватися, кого підстрахувати, як обрати позицію правильно. Якщо потрібно створювати більшість при виході з оборони, то потрібно допомагати команді, також грати на підстраховці, якщо м’яч йде за спину захисникам. Можна сказати, що голкіпер повинен бути в ролі тренера на полі – він має "бачити поле" і підказувати своїм партнерам, адже нерідко буває, що команда "заграється", бувають різні ситуації, коли захисники можуть "загубити" нападника. Ось тоді голкіпер повинен все це бачити і активно допомагати своїм партнерам по команді.
– Під час тренування ви часто використовуєте не лише футбольні м’ячі, а й багато іншого інвентарю, зокрема різні м’ячі незвичних форм, тенісні м’ячики тощо. З якою метою це робиться і які навички тренуються?
– Завдяки цьому інвентарю, який ми використовуємо на тренуваннях, відпрацьовується реакція, дрібна моторика, координація. Все це дає можливість для розвитку. Я бачу, що всі голкіпери в "Буковині" - це справжні професіонали. Вони хочуть розвиватися, і це прагнення було помітним одразу. Хлопцям справді цікаво на тренуваннях. Я впевнений, що з кожним днем ми всі будемо ставати кращими. Кожен з них, і я разом з ними також. Воротарський цех "Буковини" будемо розвиватися і прогресувати швидкими кроками.
– Як ви зараз розвиваєтесь саме як фахівець, як тренер голкіперів? Можливо, читаєте багато профільної літератури також, методики якісь вивчаєте?
– Наразі я ще навчаюсь. Отримав ліцензію категорії "Б" і буду переходити до навчання на ліцензію категорії "А". Багато навчаюсь і також слідкую за тренерами, які працюють за кордоном. Зокрема, це тренери "Баварії", "Ліверпуля", "Реала". Вивчаю їхні підходи до роботи, щось з цього беру і для себе. Дивлюся різноманітні відео про психологію, про підхід до футболістів. Наприклад, чим відрізняються гравці топрівня, як вони психологічно готуються до матчів, до тренувань.
– Коли ми презентували нових голкіперів "Буковини" - Федотова і Пенькова, то деякі люди у соцмережах писали коментарі в стилі: "Навіщо "Буковині" аж чотири голкіпери?!" Чи можете ви щось відповісти та пояснити цим людям?
– Нічого дивного в тому, що у нас така кількість воротарів, я не бачу. В усіх командах є три-чотири голкіпери. У деяких європейських клубах є і по сім воротарів. Для мене нічого дивного в цьому немає. Це нормальна практика.
– Як ви розцінюєте конкуренцію, яка зараз є на позиції голкіпера у "Буковині"?
– Буде хороша конкуренція. Хочу знову повторити, що на даному етапі ми працюємо під великими навантаженнями. І я сподіваюся, що хлопці швидко адаптуються під мої вимоги і будуть прогресувати з кожним днем. Кожен з них – професіонал, і кожен хочу грати. Хто буде краще сприймати вимоги, хто буде краще готовий до старту чемпіонату – той і буде грати.