Президент США Дональд Трамп у вівторок, 1 липня, заявив, що Ізраїль погодився на оновлену пропозицію про 60-денне припинення вогню в Секторі Гази, яке забезпечить звільнення деяких заручників, повідомляє Axios.
Трамп закликав ХАМАС прийняти угоду, попередивши, що “краще не стане — буде тільки гірше”.
Оголошення з'явилося після кількагодинної зустрічі у вівторок у Білому домі між посланцем Трампа Стівом Віткоффом і міністром стратегічного планування Ізраїлю Роном Дермером — ключовим радником ізраїльського прем'єр-міністра Беньяміна Нетаньягу. Віткофф і Дермер обговорили оновлену пропозицію щодо припинення вогню і звільнення заручників, висунуту Катаром.
Дермер сказав Віткоффу, що Ізраїль приймає пропозицію Катару і готовий розпочати непрямі переговори з ХАМАС щодо угоди, розповів Axios високопоставлений ізраїльський чиновник.
"Ізраїль погодився на необхідні умови для фіналізації 60-денного перемир'я, протягом якого ми будемо працювати з усіма сторонами, щоб покласти край війні", - написав Трамп у соціальній мережі Truth Social, додавши, що Катар і Єгипет, які були посередниками між двома сторонами, передадуть цю “остаточну пропозицію” ХАМАС.
“Я сподіваюся, для блага Близького Сходу, що ХАМАС прийме цю угоду, тому що краще не буде — буде тільки гірше”, — попередив президент США.
Наразі незрозуміло, чи вирішує ця пропозиція основну проблему, що заважає переговорам: вимогу ХАМАС про тверде зобов'язання США стосовно того, що 60-денне припинення вогню призведе до остаточного припинення війни.
У попередніх раундах пропозиції були заздалегідь узгоджені між США, Катаром та Ізраїлем, але зрештою вони не виправдали очікувань ХАМАС.
"Ми прийшли з ідеями, і наша мета сьогодні — змусити ізраїльтян погодитися. І вони погодилися", — сказав Axios представник США.
Проєкт угоди передбачає, що Ізраїль і ХАМАС використають 60-денне припинення вогню для переговорів як про остаточне припинення війни, так і про дорожню карту управління Газою після війни.
Для Ізраїлю будь-яке довгострокове припинення вогню має передбачати відсторонення ХАМАС від контролю над анклавом, “демонтаж” військового крила і вигнання вищого командування угруповання. Ізраїль хоче, щоб Газою керували місцеві палестинські чиновники, не пов'язані ні з ХАМАС, ні з Палестинською адміністрацією, а арабські держави, такі як Єгипет, Йорданія, ОАЕ і Саудівська Аравія, відігравали активну роль.
Ізраїльські чиновники попередили: якщо переговори про припинення вогню і звільнення заручників не просунуться найближчим часом, військові посилять свої операції.
Нещодавно “домовившись” про припинення вогню між Ізраїлем та Іраном після 12 днів ескалації між двома країнами, Трамп намагається досягнути “прориву” в Газі, де війна триває вже понад півтора року. 60-денне припинення вогню, про яке ведуться переговори вже кілька місяців, стало б значним кроком у цьому напрямку. Втім, поки немає жодних ознак того, що ХАМАС готовий прийняти умови угоди.
Очікується, що Трамп зустрінеться з Нетаньягу в Білому домі наступного тижня.