Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Трамп ставить під загрозу відправку астронавтів на Марс

Трамп ставить під загрозу відправку астронавтів на Марс
HiTech.Expert • 0 переглядів • 1 хв читання

Понад 20 років NASA покладається на мережу космічних апаратів, що обертаються навколо Марса, щоб надсилати дані на Червону планету та з неї. Без сузір’я з п’яти орбітальних апаратів агентство не змогло б висаджувати свої марсоходи на Марс або проводити їх по його місцевості. Хоча Білий дім зацікавлений у просуванні людських місій на марсіанську поверхню, він також хоче позбутися цієї життєво важливої лінії зв’язку.

Марсіанська ретрансляційна мережа – це флот орбітальних апаратів, оснащених радіосистемами, що живляться від Сонця, для підтримки регулярного зв’язку із Землею. Це взаємопов’язана система, яка ретранслює дані між марсоходами та посадковими апаратами на поверхні Марса, передаючи їх на десятки мільйонів кілометрів крізь космос до радіоантен, розташованих на Землі. “Кожне зображення, отримане з поверхні Марса з 2004 року, було передано через Марсіанську ретрансляційну мережу”, – повідомляє NASA. Міжнародний орбітальний загін, до якого входять апарати NASA Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter і MAVEN, а також Mars Express і ExoMars Європейського космічного агентства, мав би відігравати життєво важливу роль у людських місіях на Марс. Три з них, однак, перебувають під загрозою припинення через брак фінансування.

NASA готується до серйозних скорочень у рамках запропонованого Білим домом бюджету на 2026 рік. Бюджет, оприлюднений у травні, підкреслює “цілі адміністрації – повернутися на Місяць раніше Китаю і висадити людину на Марс”. Він також скорочує майбутній бюджет NASA на 6 мільярдів доларів порівняно з 2025 роком.

Скорочення, що насуваються, суттєво вплинуть на бюджет наукових місій, орієнтованих на Марс, припиняючи фінансування двох орбітальних апаратів NASA і одного космічного апарату ЄКА, щоб окупити витрати на поточну діяльність мережі, повідомляє Forbes. “Ми ще не отримали вказівки від штаб-квартири NASA припинити роботу над цими проектами [Mars Relay], і ми чекаємо подальших інструкцій”, – сказав Forbes Рой Гладден, менеджер мережі Mars Relay в передової Лабораторії реактивного руху NASA (JPL) в Пасадені, повідомляє Forbes.

Згідно із запропонованим бюджетом, бюджет NASA на планетарну науку скоротиться з 2,7 мільярда доларів до 1,9 мільярда доларів. З іншого боку, бюджет агентства на дослідження людського космосу отримав додаткові $647 млн порівняно з бюджетом 2025 року. Судячи з розподілу фінансування, адміністрація явно не розуміє, що поточні наукові місії на Марс мають вирішальне значення для досягнення людської присутності на Червоній планеті.

Марсіанська ретрансляційна мережа є частиною основної інфраструктури NASA для зв’язку з Марсом; виведення з експлуатації трьох орбітальних апаратів значно зменшить пропускну спроможність мережі. Враховуючи складність пропонованих перших людських місій на іншу планету, мережа зв’язку повинна бути розширена для забезпечення точності, а не навпаки.

Можливо, нинішня адміністрація віддасть перевагу комерційній заміні Марсіанської ретрансляційної мережі NASA. Наприкінці 2024 року NASA повідомило, що вивчає пропозиції щодо створення мереж зв’язку на орбіті Марса, в тому числі пропозицію SpaceX щодо створення сузір’я Marslink (подібного до Starlink на навколоземній орбіті). У будь-якому випадку, NASA, безсумнівно, потрібно буде оновити свою поточну систему зв’язку на Марсі для підтримки пілотованих місій. Однак було б доцільніше надати агентству більше фінансування, оскільки воно планує вперше висадити людей на іншу планету.

0