Президент США Дональд Трамп розглядає можливість надання нового фінансування Україні — вперше з моменту свого повернення до Білого дому в січні. Про це повідомляє CBS News із посиланням на кілька дипломатичних джерел.
Нове фінансування може бути спрямоване на те, щоб надіслати сигнал РФ, яка останнім часом посилює ракетні та БПЛА-удари по Україні.
Джерело можливого нового фінансування для Києва поки що незрозуміле. Але американські чиновники розповіли CBS News, що у розпорядженні Трампа є $3,85 мільярда, що залишилися від президентських повноважень часів Джо Байдена, які можуть бути використані для відправки американської військової техніки в Україну. Колишні посадовці також повідомили CBS News, що у президента США є повноваження заарештувати близько $5 мільярдів російських активів і спрямувати ці кошти в Україну, хоча ні Трамп, ні Байден не користувалися цими повноваженнями.
Цього тижня Трамп натякнув, що планує надати Україні більше оборонного озброєння. Кількома днями раніше його адміністрація призупиняла деякі поставки зброї Києву — крок, який у Білому домі називали частиною ширшого огляду постачання американського озброєння.
З початку 2022 року США передали Україні військову допомогу на десятки мільярдів доларів. Трамп раніше критично ставився до цих витрат і закликав Україну та Росію працювати над укладенням мирної угоди, періодично критикуючи обидві країни.
Останніми днями РФ викликала невдоволення Трампа. Минулого тижня президент США заявив про розчарування розмовою з російським диктатором Владіміром Путіним, а пізніше припустив, що удари Росії по Україні можуть спонукати його відправити більше зброї Києву. Водночас Трамп закликає європейські країни взяти на себе більшу роль у підтримці України.
У п'ятницю, 11 липня, у НАТО повідомили CBS News, що працюють з країнами-союзниками над "терміновим" переміщенням боєприпасів і засобів протиповітряної оборони американського виробництва в Україну, але відмовилися пояснити, чи було створено якийсь новий механізм для цього. Днем раніше Трамп провів розмову з генеральним секретарем Альянсу Марком Рютте, щоб обговорити з ним закупівлю європейськими партнерами обладнання американського виробництва.
Законодавство США вимагає, щоб країни отримували схвалення перед тим, як передавати будь-яке обладнання американського виробництва третій стороні. І за Трампа, і за Байдена американський уряд схвалював передачу зброї Києву іншими країнами.
В інтерв'ю NBC News у четвер, 10 липня, Трамп казав, що НАТО купуватиме зброю в США для передачі Україні.
Чим насправді керується Трамп у своїй політиці щодо України — его, емоціями чи інтересами, аналізував у статті "Трамп проти себе: хто переможе — "домінатор" чи "геній оборудок"?" Олег Шамшур.