Дональд Трамп загострив свої вимоги у торговельних переговорах із Європейським Союзом, наполягаючи на встановленні мінімального тарифу в розмірі від 15% до 20% у межах будь-якої нової угоди з ЄС, пише Financial Times із посиланням на трьох обізнаних із ходом перемовин осіб.
Такий жорсткий підхід американського президента, як зазначається, спрямований на перевірку «порогу болю» Євросоюзу після кількох тижнів перемовин щодо рамкової угоди, яка передбачала збереження базової ставки мита на рівні 10% для більшості товарів.
За словами джерел, Трампа не переконала й остання пропозиція ЄС щодо зниження тарифів на автомобілі — він готовий зберегти чинну 25% ставку для цієї галузі.
Єврокомісар з торгівлі Марош Шефчович, виступаючи в п’ятницю перед послами країн ЄС, дав песимістичну оцінку своїм нещодавнім переговорам у Вашингтоні, повідомили двоє учасників зустрічі.
Один із представників США сказав Financial Times, що адміністрація зараз розглядає можливість встановлення дзеркального тарифу, який перевищує 10% — навіть якщо буде досягнута певна домовленість.
Такий підхід ставить ЄС у скрутне становище напередодні дедлайну 1 серпня, коли Трамп пообіцяв запровадити 30% мито на всі європейські імпорти. Євросоюз раніше попереджав, що відповість на такий крок дзеркальними заходами, проте в самому блоці немає єдності щодо контрзаходів — і Брюссель може бути змушений погодитися на тариф вище 10%.
Після новин про нові вимоги Трампа американські фондові ринки дещо просіли — індекс S&P 500 опустився на 0,2%.
На тлі дедалі більшого песимізму в Європі щодо результатів переговорів канцлер Німеччини Фрідріх Мерц у п’ятницю попередив, що у Вашингтоні скептично ставляться до пропозицій ЄС щодо зниження тарифів у галузевому розрізі.
«Чи зможемо ми створити галузеві винятки? Чи дозволять нам розглядати окремі сектори інакше, ніж інші? Це питання відкрите. Європейська сторона підтримує цю ідею, а от американська — значно критичніше до неї ставиться», — зазначив Мерц.
Якщо Трамп наполягатиме на запровадженні постійних дзеркальних тарифів на рівні 15–20%, то їхній рівень повернеться до початкової позначки, з якої все почалося ще у квітні. Це може підштовхнути Брюссель до рішучої відповіді, застеріг один із високопоставлених європейських дипломатів. США також уже запровадили галузеві тарифи у 50% для європейської сталі та алюмінію.
«Ми не хочемо торговельної війни. Але ми не знаємо, чи залишить нам США вибір», — заявив він.
Другий європейський дипломат додав: «Настрій явно змінився — на користь контрзаходів. Ми не погодимося на 15%».
Нагадаємо, що ще на початку квітня Трамп спричинив обвал світових бірж, коли ввів високі “дзеркальні” тарифи майже на всіх торгових партнерів США. Згодом він знизив їх до 10% на 90 днів.
Попри це, з квітня американські акції зросли до рекордних максимумів, а трейдери здебільшого ігнорували нові погрози Трампа щодо тарифів для великих економік, зокрема Японії, Південної Кореї та Бразилії.
Хоча економісти й застерігають, що торговельна політика Трампа може розпалити інфляцію в США, сам президент заспокоєний тим, що цього місяця індекс споживчих цін зріс лише незначно.
Тим часом Сполучені Штати отримали майже 50 мільярдів доларів додаткових митних надходжень у другому кварталі, уникнувши масштабної помсти з боку найбільших торговельних партнерів.
ЄС тим часом підготував кілька пакетів контрзаходів, але неодноразово відкладав їхнє впровадження, прив’язуючи до крайнього терміну Трампа — 1 серпня.
Йдеться, зокрема, про мита на 21 мільярд євро щорічного імпорту зі США — зокрема на курятину та джинси. Ці тарифи набудуть чинності 6 серпня.
Європейська комісія, яка відповідає за торговельну політику, також запропонувала заходи у відповідь щодо ще 72 мільярдів євро щорічного імпорту зі США — зокрема на літаки Boeing і бурбон — у разі провалу переговорів.
Готується й третій список із заходами проти американських послуг. За словами одного з обізнаних із планами осіб, він включатиме збори з цифрових послуг і доходів від онлайн-реклами.
Мита США наразі охоплюють 380 мільярдів євро щорічного експорту з ЄС — із загального обсягу 532,3 мільярда. США залишаються найбільшим зовнішнім ринком для Євросоюзу, на який припадає п’ята частина всього експорту.
У Єврокомісії від коментарів відмовилися.