Анрі Прольо, член ради директорів французької оборонної компанії Dassault Aviation, яка постачає Україні винищувачі та зенітні комплекси, досі веде активний бізнес у Росії та входить до керівного складу структури, пов’язаної з найближчим оточенням Володимира Путіна.
Про це йдеться в розслідуванні The Insider, опублікованому 18 липня.
Анрі Прольо є членом ради директорів компанії "АБР Менеджмент" з 2013 року. Ця компанія керує активами, які пов'язані з "кремлівським общаком" — йдеть про гроші, які контролюють один з головних ідеологів війни в Україні бізнесмен Юрій Ковальчук та Микола Шамалов. Ця структура управляє фінансами банку «Россия», страхової компанії «СОГАЗ» і медіахолдингу НМГ.
Відомо, що Прольо навіть не припиняв своє спілкування з Москвою і здійснює регулярні візити туди, останній з яких був у червні 2025 року.
На Прольо та його родину в Росії зареєстровано три консалтингові компанії. З 2022 року вони заробили понад 600 мільйонів рублів, більшість з яких припадає на не розкриті «інші доходи». Витрати на управлінські послуги в цих фірмах становлять майже весь обіг, що дозволяє припустити, що значні суми напряму йдуть на оплату послуг самого Прольо.
Прольо також лишається членом ради директорів компанії Akkuyu Nuclear, яка реалізує будівництво першої АЕС у Туреччині та повністю належить російському «Росатому».
Це не перший випадок, коли бізнес-зв’язки Прольо з Росією викликали скандал. Ще під час керівництва французьким енергетичним гігантом Électricité de France (EDF) він активно просував партнерство з російськими державними структурами. Зокрема, EDF брала участь у проєктах із «Газпромом», «Росатомом» і в будівництві газопроводу «Південний потік». У 2014 році через ці зв’язки Прольо змушений був залишити пост у французькому оборонному концерні Thales, який частково належить державі.
У 2023 році прокуратура Франції вже відкривала проти Прольо справу за підозрою в корупції та зловживанні активами EDF. Під час обшуків у його сейфі знайшли 300 тисяч євро готівкою. Втім, суд виправдав його за всіма обвинуваченнями.
Він залишився у керівництві Dassault Aviation, де з 2008 року обіймає посаду незалежного директора та голови аудиторського комітету. Як стверджується у річному звіті компанії за 2-24 рік, саме він контролює фінансову звітність компанії, яка постачає Україні винищувачі Mirage 2000, ракети, дрони та інші озброєння.
Dassault Aviation також володіє часткою в компанії Thales, а отже має стратегічний вплив у сфері авіації, космосу та кібербезпеки. У такій ситуації ділова активність Прольо в Росії створює очевидний конфлікт інтересів. Французький менеджер, який заробляє на російських проєктах і співпрацює з підсанкційними структурами, одночасно має доступ до критично важливої інформації про військові контракти, що підтримують оборону України.
Dassault Aviation — велика французька аерокосмічна компанія, яка випускає як бойові, так і цивільні літаки. Dassault виробляє багатоцільові винищувачі четвертого покоління Rafale і Mirage 2000, бізнес-джети Falcon, демонстратори бойових безпілотників Neuron, а також розробляє проект винищувача шостого покоління Future Combat Air System (PAS). Згідно зі звітом Dassault Aviation, усього в світі на озброєнні перебуває понад тисяча бойових літаків виробництва компанії.
Що ще важливіше в контексті європейської безпеки — Dassault Aviation належить 27% в капіталі оборонного гіганта Thales. Завдяки цій частці, а також завдяки впливу власника групи Dassault Сержа Дассо Прольо отримав посаду в менеджменті Thales, яку йому довелося залишити в 2015 році.
У 2014 році французьке видання Libération називало Анрі Прольо і Сержа Дассо серед п'яти французьких підприємців, які зустрічалися з тодішнім спікером Державної думи Росії, а нині главою СВР Сергієм Наришкіним. Новина про це вийшла в жовтні 2014 року, на той момент Наришкін вже перебував під санкціями (на даний момент стаття видалена, копія збереглася у вебархіві).
Але незалежно від того, зустрічався Прольо з Наришкіним чи ні, ділові зв'язки Анрі Едуарда створюють глибокий конфлікт інтересів. Франція постачає Україні для протистояння російській агресії озброєння виробництва як Dassault Aviation, так і Thales. До числа цих озброєнь входять винищувачі Mirage 2000, зенітні комплекси SAMP/T, ракети з лазерним наведенням FZ275 LGR, що використовуються для боротьби з дронами, і багато іншого. І одночасно до аудиту та управління цими оборонними підприємствами причетний діловий партнер.
Анрі Прольо — впливова фігура у французькій політиці та бізнесі. Він має тісні зв’язки з екс-президентом Ніколя Саркозі та добре знайомий з чинним главою держави Еммануелем Макроном. І хоча раніше політичне керівництво Франції намагалося обмежити його контакти з Росією, наразі він залишається на ключових позиціях у стратегічно важливій оборонній галузі.
Нагадаємо, президент Франції Еммануель Макрон повідомив про те, що 8 липня він провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
"Як ніколи необхідно нагадати, що безпека, свобода та майбутнє Європи тісно пов'язані з долею України. Саме тому ми разом з нашими партнерами продовжуємо підтримувати український народ", — написав Макрон.
Він заявив, що ЄС "посилює тиск на Росію з метою досягнення безумовного припинення вогню", і привітав 18-й пакет санкцій ЄС.