Тихий інсульт проходить без явних симптомів, але може кардинально змінити життя людини. Цей підступний стан часто ігнорують пацієнти, недооцінюючи його небезпеку. Що ховається за цим терміном, як розпізнати приховані сигнали організму та чи можна захиститися від невидимого ворога? Журналісти “Наше місто” дізнавались правду про тихий інсульт та його вплив на здоров’я людини.
Оксана з Дніпра поділилася особистою історією про те, як її чоловік Станіслав, якому скоро виповниться 62 роки, бореться з наслідками важкого інсульту. Все сталося на Різдво.
-У чоловіка стався напад прямо за кермом автомобіля, – згадує Оксана. – Він потрапив до лікарні, де діагностували ішемічний інсульт. Його стан погіршився через відрив тромба. 26 грудня Станіслава прооперували. Операція тривала майже три години. Шансів було мало, прогнози лікарів не радували. Перший тиждень після операції був критичним, Станіслав майже не рухався і не розмовляв. Проте завдяки зусиллям лікарів і двом курсам реабілітації чоловік почав одужувати.
Подружжя не зупиняється на досягнутому: вдома вони продовжують виконувати вправи, рекомендовані лікарями, і функції поступово відновлюються.
В Україні фіксується зростання випадків інсультів серед молодого населення. Як повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко, за час війни середній вік пацієнтів із гострим порушенням мозкового кровообігу знизився на 10–15 років. Основними факторами, що сприяють цій тенденції, є хронічний стрес, спричинений війною, недосипання, малорухливий спосіб життя та сидяча робота.
-Серцево-судинні захворювання залишаються головною причиною смертності в Україні, становлячи 70% від загальної кількості летальних випадків, – зазначила Ірина, завідувачка інсультного відділення однієї з лікарень Дніпра. – Тому дуже важлива профілактика. Потрібно контролювати артеріальний тиск, пульс, рівень цукру та холестерину, а також регулярно відвідувати сімейного лікаря. У разі виявлення порушень необхідно коригувати спосіб життя чи звертатися до медикаментозної терапії.
При появі ознак інсульту категорично заборонено давати хворому їжу, воду чи ліки. Потрібно зафіксувати час появи симптомів. Потім перемістити людину у горизонтальне положення. І головне – негайно викликати швидку допомогу.
Час відіграє критичну роль: чим швидше буде надано кваліфіковану медичну допомогу, тим вищі шанси на відновлення. Тяжкість наслідків інсульту залежить від ступеня ураження мозку та загального стану здоров’я пацієнта.
Симптоми інсульту відомі усім і не помітити їх просто неможливо. Але існує підступний стан, який може залишитися непоміченим, але має руйнівні наслідки. Це так званий тихий інсульт – термін, який часто звучить у розмовах пацієнтів, але медики його не визнають.
-Офіційного діагнозу “тихий інсульт” у медицині не існує, – пояснює Денис Юрійович, лікар-невропатолог вищої категорії. – Зачасту люди називають тихим тихим інсультом або судинний криз, або транзиторну ішемічну атаку.
Тихий інсульт – це, по суті, судинна подія, яка відбувається без явних ознак, або з симптомами, що людина ігнорує. Наприклад, транзиторна ішемічна атака – це короткочасне порушення кровопостачання мозку, яке минає самостійно. Але навіть якщо симптоми зникають, у мозку можуть залишитися мікропошкодження.
-Зазвичай пацієнти дізнаються про це при обстеженні, такому як КТ чи МРТ, – додає лікар. – Під час огляду ми можемо поставити лише попередній діагноз. Такі стани часто переносятся “на ногах”. Людина може відчувати головний біль, запаморочення, нудоту, оніміння кінцівок чи спалахи перед очима, але не звертається до лікаря, бо симптоми швидко минають. Проте ці “дзвіночки” можуть свідчити про серйозну проблему.
Тихий інсульт небезпечний саме своєю непомітністю, наголошує Денис Юрійович.
-Якщо є симптоматика, якщо є підозра на судинну катастрофу, потрібно одразу викликати швидку, – підкреслив Денис Юрійович. – Якщо протягом 3 годин людина звертається до медичного закладу і отримує допомогу, то ймовірність того, що не залишиться жодних наслідків після перенесеної судинної катастрофи, значно зростає.
До симптомів, які можуть вказувати на тихий інсульт, належать:
-Буває, що у людини виникає оніміння в одній нозі, наприклад. Це тривало якийсь час, потім минуло, і вона не пішла до лікарні. Це теж може стосуватися симптомів так званого тихого інсульта, — пояснює лікар.
Денис Юрійович підкреслив, що саме вчасне звернення до лікаря може запобігти серйозним наслідкам.
Наслідки тихого інсульта можуть бути катастрофічними.
-Будь-яка судинна катастрофа – це небезпечно, – зазначає Денис Юрійович. – Летальність від інсультів у нас на другому місці після серцево-судинної патології.
Без вчасного лікування можливі:
-В залежності від того, які структури уражені, такі будуть і зміни органів і систем, – додає лікар. – Може бути парез, асиметрія обличчя, зорові чи психоемоційні порушення.
Особливо небезпечним є те, що людина, яка перенесла тихий інсульт, може не знати про це, але ризик повторного інсульту зростає. А кожен наступний випадок може мати більш серйозні наслідки.
Тихий інсульт не обирає жертв випадково. Денис Юрійович підкреслює, що в групі ризику перебувають:
-Куріння – провокуючий фактор, це навантаження на судини, – наголошує лікар. – Зловживання спиртними напоями теж не бажане, але гірше за все – куріння.
Профілактика – ключ до здоров’я. Якщо вчасно вжити заходів, то можна уникнути інсульту.
-Якщо людині вже 50–55 років, потрібно раз на півроку робити доплер або УЗД судин шиї, голови, перевірити серце, контролювати артеріальний тиск, цукор у крові, холестерин, стежити за вагою, – радить лікар.
Для людей із хронічними захворюваннями важливо регулярно приймати призначені препарати та консультуватися з лікарем.
Тихий інсульт — це невидима загроза, яка може змінити життя за лічені хвилини. Практика показує, що навіть активні та на перший погляд здорові люди не застраховані від судинних катастроф. Але вчасне звернення до лікаря, профілактика та уважність до свого організму можуть врятувати життя.Тож слухайте своє тіло, дбайте про здоров’я та не ігноруйте навіть незначні симптоми.
Раніше ми писали: Інсульт «помолодшав» на 10-15 років: лікарі Дніпра розповіли, як розпізнати грізне захворювання.
Категорія: Війна, Інтерв'ю, Новини Дніпра, Новини здоров'я Дніпра, Суспільні та соціальні новини Дніпра, Тема дня
Позначки: Головне, Здоров'я, Новини медицини Дніпра