11 липня у Києві попрощалась із видатним композитором, Героєм України Ігорем Покладом (1941-2025). Церемонія відбулася в Києві, у Національній філармонії, де зібралися представники культурної спільноти, громадські діячі, колеги, друзі та шанувальники митця.
Похоронна зала була щедро прикрашена білими трояндами та червоними гвоздиками, що надавали простору сумного, але величного спокою. Поряд з труною розмістили великий портрет Ігоря Поклада: він у синьому піджаку, світло-блакитній сорочці та жовтій краватці, на грудях — орден Героя України; його погляд — глибокий, та замислений.
Під труною лежали нагороди — бойові та державні — як символ багаторічного служіння мистецтву і країні. Неподалік сиділи рідні — дружина Світлана, донька, інші близькі — з очима, в яких бриніли сльози скорботи.
Рідні згадували, що впродовж останніх років композитор тяжко хворів, а його останні миті життя пройшли під звуки дронової атаки шахедів на столицю.
Також родина пережила окупацію Ворзеля у 2022 році, ховаючись у підвалі, а пізніше була евакуйована завдяки волонтерам.
На церемонію прощання з Ігорем Покладом прийшли ті, хто був пов’язаний із ним особисто, цінував його творчість або просто не міг залишитися байдужим до втрати маестро, чия музика глибоко закарбувалася в українській культурі. Серед присутніх були родичі, друзі, митці й представники громадськості.
Віддати шану композитору прибули волонтер Олексій Мочанов, телеведуча Світлана Леонтьєва, поет Юрій Рибчинський, журналісти Олексій Суханов та Дмитро Гордон, співаки Алла Кудлай, Павло Зібров, і Вадим Крищенко, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, композитор та ректор Київської муніципальної Академії імені Глієра Олександр Злотник, директор палацу «Україна» Сергій Перман, акторка Ольга Сумська та її чоловік Віталій Борисюк. Їхня присутність стала свідченням глибокої поваги до спадку митця, який залишив по собі музику, що живе в серцях.
«Ігор Дмитрович завжди був для мене прикладом того, як писати музику, як створювати пісні, що залишаються з людьми. Я щиро захоплювався його творчістю. Його пісні пам’ятають, люблять і будуть любити ще довго», — згадує його друг, відомий композитор та ректор Київської муніципальної Академії імені Глієра композитор Олександр Злотник.
За словами народної артистки України Алли Кудлай, у мелодіях Ігоря Поклада втілювалася душа самої України.
«Він був справжнім маестро, який торкався серця кожного слухача», — зазначила співачка.
Народний артист України, соліст Національної оперети Микола Бутковський розповідає, що втілив на театральній сцені декілька героїв з музичних творів Ігоря Поклада.
«Колись на сцені нашого театру з великим успіхом йшов мюзикл Ігоря Поклада — „Таке єврейське щастя“. Це була надзвичайно колоритна й зворушлива історія з життя єврейської родини, наповнена щирістю, теплом і тонким гумором. Він був неймовірно скромною й чуйною людиною, а його музика — як він сам: глибока, людяна, проста, проте сповнена емоцій», — розповідає Микола Бутковський.
Знамениті актори Ольга Сумська та Віталій Борисюк згадують Ігоря Поклада як митця, чия музика стала емоційним кодом цілої епохи. «Скрипка грає… Серце крає…» — зазначає Сумська, — «Кожна мелодія Маестро звучатиме в наших серцях вічно. Це музика щастя, болю, любові — музика України». Борисюк додає: «Ігор Поклад — це ціла епоха. Його музика — не просто ноти, а справжні емоції, що живуть у нас. Ми вдячні долі за можливість знати його.» Їхні слова стали щирим прощальним акордом митцю, який залишив по собі музику, що не стихає в пам’яті.
Нагадаємо, що Ігор Дмитрович Поклад народився 10 грудня 1941 року в Фрунзе (нині Бішкек, Киргизстан) під час евакуації. Після війни родина повернулася до Тернополя, де Ігор закінчив школу та музичну школу, потім навчався у Київському училищі ім. Глієра і в Київській консерваторії.
Ще під час навчання почав писати пісні, зокрема на вірші Бориса Олійника.
У 1966 році створив ансамбль «Мрія», пізніше служив в армії, де познайомився з Юрієм Рибчинським — їхнє творче партнерство дало Україні низку легендарних пісень. Поклад працював із багатьма поетами, створив музику до понад 150 пісень, 40 художніх фільмів, театральних постановок, рок-опер, мультфільмів.
Його мелодії стали частиною українського культурного ландшафту — «Тече вода», «Ой, летіли дикі гуси», «Мамо, вечір догора», «Скрипка грає», «Зелен клен» звучать крізь покоління.
Ігор Поклад був Лауреатом Шевченківської премії, мав звання Народного артиста України, Героя України та титулу «Національна легенда».
Поховають композитора на Берковецькому цвинтарі у Києві, біля могили його матері.
До теми: Пішла з життя легендарна українська балерина Валентина Калиновська.
Тетяна АСАДЧЕВА, «Вечірній Київ»