У місті Дубна Московської області ("Кремнієвій долині" на Волзі) поблизу великого міжнародного наукового центру — Об'єднаного інституту ядерних досліджень, розміщені заводи російського військово-промислового комплексу. Дослідниця Національного центру наукових досліджень Франції Тетяна Гриньова в статті "Наукове місто Дубна — російська фабрика терору" вказує, що для виробництва зброї потрібно безперешкодний доступ до сучасних технологій, а в країни-агресора не є сильною стороною технологічні розробки.
Авторка статті розповідає, що після розпаду Радянського Союзу в 1991 році науковці Об'єднаного інституту ядерних досліджень, почали відкрито залучати до участі в міжнародних наукових проєктах машинобудівне конструкторське бюро "Радуга". Цей завод також співпрацював із ОІЯД в 1995 році під час створення Дубненського державного університету та спеціальної економічної зони (СЕЗ) в Дубні в 2005 році.
Гриньова наголошує, що в цьому закладі освіти науковці ОІЯД готують майбутніх спеціалістів для підприємства "Радуга" та інших заводів. У Дубненській спеціальній економічній зоні науковці заснували із російською Федеральною службою безпеки спільні підприємства для довгострокової співпраці. Авторка повідомляє, що в одній із шкіл було відкрито "Музей історії створення крилатих ракет у Дубні".
Науковиця наголошує, що країна-агресор для отримання прибутку від досліджень науковців ОІЯД та його міжнародної співпраці інвестувала багато ресурсів у Дубну.
Гриньова вказує, що впродовж останніх трьох років російський завод "Радуга" суттєво збільшив виробництво ракет типу Х-101 — з 50 одиниць до 600 на рік. Окрім того, що кількість ракет зросла, інженері із міста Дубна почали робити їх ще смертоноснішими. Вона додає, що ракети Х-101 здатні літати на менших висотах та нести більші боєголовки.
Авторка статті звертає увагу на те, що російські інженери замінили в цих ракетах якнайбільше деталей іноземного виробництва на ті, які можна виготовити на місці. Росіяни також розробили нові типи ракет. Зокрема, мова йде про нову крилату ракету С-8000 "Бандероль" від заводу "Кронштадт", її можна запускати за допомогою безпілотників "Оріон".
Дослідниця пише, що для збільшення кількості вироблених ракет, заводи в Дубні почали працювати в три зміни. Це, додає вона, також потребувало взяття на роботу та навчання нових спеціалістів. Наприкінці 2021 року завод "Радуга" спільно із Об’єднаним інститутом ядерних досліджень оголосили про програму розширення житла для персоналу. Така програма допомогла залучити до цього міста нове покоління молодих спеціалістів.
Державний університет в Дубні також запровадив цільові програми, зокрема, підготовку інженерів для підприємства із виготовлення дронів "Кронштадт".
Гриньова наголошує, що науковці ОІЯД відкрито співпрацюють із російською корпорацією "Ростех" та розробляють для дронів генератори, а також надають обчислювальну підтримку військово-виробничому центру в місті Дубна.
У статті вказано, що ні Дубненський державний університет, ні Об’єднаний інститут ядерних досліджень нині не перебувають під жодними міжнародними санкціями.
"Це дало змогу вченим ОІЯД не лише продовжити міжнароднy науковy співпрацю, а й відкрити участь у ній іншим російським інститутам, які перебувають під санкціями", - наголошує дослідниця.
Авторка вказує, що приклад російського Дубна демонструє, як гроші, які були вкладнені у фундаментальну науку, багаторазово окупаються. Вона додає, що більшість ракет, які окупанти випустили по Україні впродовж останніх трьох років, Росія виготовила в Дубні.
Гриньова заявляє, що вчорашня атака українських безпілотників на заводи в Дубні допоможе на деякий час звідти зупинити потік зброї.
"Поточні санкції проти дубненських військових підприємств також дещо уповільнюють виробництво зброї. Але зброя сама собою не виробляється: для цього потрібен кваліфікований персонал та інфраструктура", - стверджує науковиця.
Дослідниця Національного центру наукових досліджень наголошує, що рішучих заходів потрібно вжити міжнародній спільноті для зупинення нових знань і технологій як до цього міста, так і до РФ загалом.