23 липня у Вінниці, за участі першої заступниці Міністерки соціальної політики Дарії Марчак, відбулась регіональна зустріч присвячена обговоренню нового інструменту підтримки для внутрішньо переміщених осіб – субсидія на оренду житла для ВПО.
До обговорення нового інструменту долучилися також перша заступниця начальника Вінницької ОВА Наталя Заболотна, заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович, представники бізнесу, міжнародних організації та громадських організацій, фахівців з нерухомості.
У рамках зустрічі учасники обговорювали найактуальніші питання стосовно нового проєкту для ВПО: як саме працює система, на кого і в яких життєвих ситуаціях поширюється, як власникам житла звернутися за призначенням компенсації податків, якими є розміри субсидії компенсації і від чого вони залежать.
За словами першої заступниці Міністерки соціальної політики Дарії Марчак - фінальна ціль нової політики має бути побудована так, щоб жодна людина в нашій країні не відчувала себе як ВПО. Вона також навела десятки прикладів, стереотипів з якими вимушені стикатися ВПО при оренді житла.
«Ми хочемо, щоб кожен українець відчував себе там, де він живе, українцем, громадянином, людиною, яким завгодно, але не людиною, яка має травму перміщення. Ця робота не може бути зроблена кимось одним.
Ніколи вона не може бути зроблена тільки центральним урядом, або тільки ОВА, або тільки територіальним громадам, або тільки волонтерам. Це має бути спільна робота кожного з нас з вами, але спільна робота має полягати в тому, що на кожному кроці буде зроблено конкретне «домашнє завдання», - каже Дарія Марчак.
Станом на 2025 рік у Вінницькій області на постійній основі проживає 142 тисячі внутрішньо переміщених осіб, з них лише 87 тисяч – це жінки, 40 тисяч - діти, також особи з інвалідністю та усі інші категорії населення.
Перша заступниця начальника Вінницької ОВА Наталя Заболотна розповіла, що з початку повномасштабного вторгнення і загалом, Вінниччина прийняла більше 300 тисяч внутрішньо переміщених осіб.
«Останнім часом у нашій області ми бачимо зростання кількості внутрішньо переміщених осіб. І це підтверджує важливість тих програм і того інструменту про який ми говоримо сьогодні.
Я хочу відмітити те, що особливістю розміщення ВПО у Вінницькій області було те, що ми з самого початку працювали з 63 громадами нашої області. І в нас немає жодної громади, яка би не прийняла ВПО, якою маленькою або віддаленою від обласного центру вона б не була.
І якщо загалом по області, в середньому, відсоток ВПО складає 12, до кількості населення. То в деяких громадах, в певний час це було більше 25%», - розповідає посадовиця.
Галина Якубович, заступниця вінницького міського голови також зазначила, що житлове питання, особливо в обласних центрах, воно досить гостре.
«Ті кошти, які сьогодні виділені в державі, а це майже 4 мільярда гривень, вони все- таки мають не повернутися в бюджет, а працювати на людей, якщо ми говоримо про те, що треба допомогти, щоб люди були впевнені у своїх житлових питаннях.
Ми розуміємо, що жодна територіальна громада, жодний орган місцевого самоврядування не зможе самостійно це питання вирішити. Його потрібно вирішувати комплексно. І те що сьогодні пропонується вирішення цього питання між бізнесом, асоціаціями ріелторів – це рухи, кроки, які треба робити та почути зворотній зв’язок від самих ВПО…», - додала Галина Якубович.