Національне агентство кібер та інформаційної безпеки Чехії попередило про серйозні ризики, пов’язані з використанням сервісів китайської AI-компанії DeepSeek. У своєму звіті від 9 липня агентство дійшло висновку, що використання продуктів DeepSeek, зокрема однойменного чат-бота, становить загрозу кібербезпеці країни. Про це пише Tom’s Hardware.
Цей крок відбувся на тлі аналогічних застережень, раніше висловлених урядом США. Обмеження щодо DeepSeek уже діють у кількох американських штатах і десятках країн, включно з Австралією, Канадою, Індією, Італією та Тайванем.
DeepSeek та її материнська компанія High-Flyer мають тісні зв’язки з урядом КНР. Чехія наголошує на діючих у Китаї законах, таких як Закон про національну безпеку, Закон про розвідку та Закон про протидію шпигунству. Всі вони зобов’язують компанії, зареєстровані в Китаї, надавати уряду доступ до даних користувачів, незалежно від їхнього місцезнаходження.
NÚKIB зазначає, що DeepSeek цілком ймовірно може бути використаний як інструмент для збору розвідувальної інформації. На фоні попередніх шпигунських кампаній, здійснених Китаєм проти Чехії та інших країн-членів ЄС і НАТО, ризики оцінюються як високі.
Згідно з рішенням NÚKIB, продукти DeepSeek заборонено використовувати в більшості сфер. Винятки зроблено лише для дослідницьких цілей і відкритих моделей DeepSeek, але лише за умови локального хостингу — без підключення до серверів компанії.
Чехія закликає інші країни до аналогічних дій. Як зазначає агентство, зважаючи на перелік країн, які вже ввели обмеження, побоювання щодо DeepSeek мають об’єктивну, а не політичну чи культурну природу.