Спеціальний трибунал щодо злочину агресії проти України закладає механізм розгляду справи без присутності обвинуваченого (in absentia). У міжнародному праві це не новина, але завдяки йому є можливість виносити вироки навіть без присутності обвинувачених, пише у своїй статті "Рішення з підводними каменями: що чекає на Трибунал за агресію Росії проти України" заслужений юрист України, заступник генпрокурора України (2019–2022) Гюндуз Мамедов.
Він вказав, що механізм in absentia був передбачений ще у трибуналах по Лівану, Сьєрра-Леоне та ЦАР. Проте навіть там застосування було обмеженим. У випадку ж України Спецтрибунал може розглядати справу за відсутності обвинуваченого, якщо він однозначно відмовляється бути присутнім або ж вже вжили усіх заходів, аби викликати його та повідомити про обвинувачення, але інтереси справедливості вимагають продовження провадження.
"У такому разі трибунал гарантує, що обвинувачений належним чином сповіщений про справу й має захисника — призначеного ним самим або, за потреби, самим Трибуналом", — вказав Мамедов.
За його словами, у разі заочного засудження людини вона має право на повторний розгляд справи, але вже у своїй присутності. Проте лише якщо вона прямо не відмовиться від цього права або не визнає рішення. Мамедов підкреслив, що під час слухань щодо збиття літака рейсу МН17 зачитування того, як підозрюваних сповіщали про обвинувачення, тривало понад три години.
Нагадаємо, сьогодні президент Володимир Зеленський заявив, що підписав документи, необхідні для ратифікації угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Минулого тижня він разом з генсеком Ради Європи Ален Берсе підписали угоду про запуск Спецтрибуналу.