Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Розлучення в Україні і за кордоном: як це відбувається під час воєнного стану

Розлучення в Україні і за кордоном: як це відбувається під час воєнного стану
ZN.UA • 0 переглядів • 1 хв читання

Під час війни українці продовжують укладати шлюби та розлучатися. Розірвання шлюбу є важливою юридичною процедурою, яка має свої умови, строки й наслідки. Фахівці Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції розповіли, як правильно оформити розлучення.

Фахівці пояснили, що порядок і підстави припинення шлюбу регулюються главою 11 Сімейного кодексу України.

«Згідно з нормами, шлюб припиняється внаслідок його розірвання або у разі смерті одного з подружжя. У випадку розірвання шлюбу відповідні повноваження мають органи державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) або суд — залежно від обставин», – йдеться у повідомленні.

Так, через органи ДРАЦС розлучення можливе лише за спільною заявою подружжя, яке не має спільних неповнолітніх дітей, та за наявності взаємної згоди.

«Якщо ж ці умови не виконані, оформлення розірвання можливе виключно через суд», – йдеться у повідомленні.

Окрім спільної заяви, підставами для розірвання шлюбу через органи ДРАЦС є:

У разі, якщо один із подружжя не може подати заяву особисто, з поважної причини — це може зробити другий, маючи на руках нотаріально засвідчену заяву або інший прирівняний документ.

Фахівці додали, що шлюб може бути розірваний незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Для громадян України, які постійно проживають за кордоном, процедура реєстрації розірвання шлюбу здійснюється через дипломатичні або консульські установи України.

У Мін'юсті зазначили, що факт розірвання шлюбу підтверджується:

Після набрання законної сили рішення суду про розірвання шлюбу, документ передається до органу ДРАЦС за місцем ухвалення. На підставі цього вносяться відповідні відомості до Державного реєстру актів цивільного стану та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

Особа, яка змінила прізвище під час укладання шлюбу, має право після його припинення залишити його або повернутись до дошлюбного.

У разі смерті одного з подружжя (або його оголошення померлим у судовому порядку) державна реєстрація припинення шлюбу не проводиться.

«Реєструється лише факт смерті, і документом, що підтверджує сімейний стан вдівця (вдови), є свідоцтво про смерть», – йдеться у повідомленні.

Для подання заяви про розірвання шлюбу через орган ДРАЦС подружжя, яке не має дітей, має подати:

Реєстрація розірвання проводиться через один місяць після подання заяви, якщо її не відкликано.

Фахівці додали, що при розлученні варто також враховувати специфіку воєнного часу.

«Згідно з п. 15 глави 1 розділу II Правил державної реєстрації актів цивільного стану, затверджених наказом Мін’юсту від 18.10.2000 № 52/5, у період воєнного стану реєстрацію можна провести в будь-якому ДРАЦС, незалежно від місця проживання — за зверненням заявників», – йдеться у повідомленні.

Раніше юристка Анна Салієнко розповіла, як розлучитися без згоди іншої сторони.

0