Розуміючи, що на сьогодні майже третина території нашої країни залишається замінованою і не придатна для нормального життя людей, ведення сільського господарства, розвитку бізнесу, відкриття нових підприємств та фірм, громадські активісти запропонували проєкт, здатний суттєво пришвидшити процес розмінування територій.
Авторкою проєкту Life Robots Ukraine із закупівлі розмінувальних та логістичних роботів стала волонтерка Валентина Малько. Вона звернула увагу на зміну тактики ворога: все частіше за допомогою рою дронів він почав руйнувати шляхи забезпечення всім необхідним українських військових та шляхи евакуації поранених. Крім того, відбувається масове мінування територій.
– Нам конче необхідні роботи для розмінування, які можна використовувати і в логістиці, а також логістичні роботи, – каже Валентина Малько. – Я вже спілкувалась із виробником розмінувальних роботів. Це техніка, розроблена вітчизняними інженерами та проєктувальниками, виготовляється в Україні. Дозволяє обстежити до двох гектарів на добу, що значно більше, ніж обстежують сапери. І коштує такий робот у сто разів дешевше за європейські аналоги. Техніка вже пройшла сертифікацію, зараз триває період її випробувань та доопрацювання конструкції. На мою думку, вимальовується довгостроковий, дуже перспективний проєкт. Але, щоб значно збільшити виробництво розмінувальних та логістичних роботів, потрібні кошти.
Зрозуміло, що реалізація проєкту Life Robots Ukraine щодо закупівлі розмінувальних та логістичних роботів потребує великих фінансових інвестицій. Автори проєкту хочуть зібрати підписки на мільйон доларів на місяць. За рік це дозволить зібрати на закупівлю техніки 12 мільйонів доларів. І якщо 500 розмінувальних роботів працюватимуть протягом восьми років, це дозволить очистити від мін до 12 тисяч квадратних кілометрів – десяту частину замінованих на зараз площ!
– Ми розраховуємо на допомогу не лише українців, а й на підтримку представників 15 країн світу. Будемо брати участь у конференціях, ділових форумах у різних країнах Європи, в Ізраїлі та Південній Кореї. Мова йде про створення маленьких локальних команд з реалізації проєкту у різних країнах. Ми також можемо запропонувати різні форми участі – наприклад, придбання робота, на якому буде написана назва компанії чи імʼя коханої людини. Гарно, патріотично і романтично одночасно. Будемо працювати також з прихильниками України в різних країнах, не виключаючи Росію. Всі вони матимуть можливість донатити на проєкт, щоб прискорити нашу перемогу.
Сьогодні команда проєкту Life Robots Ukraine запрошує до співпраці всіх, у кого в душі він знайшов відгук. Бо треба не лише донатити кошти, а й вести листування, перемовини, щось перекладати на різні мови.
Команда проєкту шукає амбасадорів – як українців за кордоном, так і місцевих мешканців з різних країн, які представлятимуть проєкт для пошуку тих, хто долучиться до донатів на нього. Шукає партнерів серед представників бізнесу та підприємництва.
Великий виклик проєкту – робота в соцмережах. Фейсбук блокує пости, де зустрічаються слова «міна», «дрон», «розмінування». Не хочуть власники платформи засмучувати читачів розповідями про біль, втрати та смерть. Тому не завжди люди в різних країнах мають чітке уявлення та повну інформацію про те, що відбувається в Україні, як важко доводиться і військовим, і мирним мешканцям. Донесення повної інформації за таких обставин – завдання не менш важливе, ніж збір коштів.
Валентина Малько мріє обʼєднати навколо проєкту Life Robots Ukraine сотні тисяч людей. Мета – швидше розмінувати території нашої країни, повернути їм можливість безпечного використання і зрештою зробити практику тотального мінування безглуздою і непотрібною.
Сучасні війни – це війни із застосуванням великої кількості новітніх технологій, які постійно удосконалюються та модернізуються. Зокрема, війна ведеться з використанням роботів. Є логістичні моделі – вони допомагають доставляти боєприпаси, провіант, вивозити поранених. Є роботи для розмінування територій. Так, існуючий український робот знищує міни за рахунок створення тиску на грунт спеціальними ланцюгами. Вибухи не виводять його з ладу, а оператор, який керує роботом, знаходиться на безпечній відстані. Роботів для розмінування потрібно дуже і дуже багато.
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.