Loqal – новинний агрегатор Loqal
Новини

Рідкісний міжзоряний об’єкт пролітає через Сонячну систему

Рідкісний міжзоряний об’єкт пролітає через Сонячну систему
HiTech.Expert • 1 переглядів • 1 хв читання

Близько місяця тому було помічено загадковий об’єкт, що мчав крізь Сонячну систему, і пізніше було підтверджено, що це міжзоряний гість, який прямує до Сонця. Відтоді кілька телескопів звернули свою увагу на блукаючий об’єкт, але виявляється, що новенька обсерваторія Віри К. Рубін була першою, хто побачив 3I/ATLAS.

В акті космічної випадковості астрономи направили обсерваторію “Рубін” на ділянку неба, де з’явився міжзоряний об’єкт під час її запуску в експлуатацію. Зображення, зроблені обсерваторією, розташованою на вершині гори в чилійських Андах, згодом показали комету у всій її красі. Спостереження Рубіна за кометою 3I/ATLAS були зафіксовані 21 червня, приблизно за 10 днів до її офіційного відкриття, згідно з нещодавньою статтею, доступною на сайті препринтів arXiv.

Обсерваторія “Рубін”, якою опікуються Національний науковий фонд (NSF) і Міністерство енергетики (DOE), може похвалитися найбільшою цифровою камерою, коли-небудь створеною для астрономії. Її 3,2-гігапіксельна камера розміром з автомобіль призначена для зйомки зображень і відео космосу надвисокої чіткості. Обсерваторія представила свої перші зображення громадськості 23 червня, спостерігаючи мільйони галактик і зірок у Чумацькому Шляху протягом лише 10 годин. Зображення були не лише красивими – вони також виявили наднові та далекі галактики, які можуть допомогти астрономам вивчати розширення Всесвіту.

Тож не дивно, що завдяки своїй революційній точності обсерваторія “Рубін” зафіксувала нещодавно відкриту комету раніше за будь-який інший телескоп. 3I/ATLAS була вперше помічена в даних, зібраних Системою останнього попередження про зіткнення астероїдів з Землею (Asteroid Terrestrial-impact System, ATLAS) в період з 25 по 29 червня, а потім ще раз 1 липня. 2 липня її побачив і віддалений телескоп Deep Random Survey в Ріо Уртадо, Чилі. Центр малих планет Міжнародного астрономічного союзу підтвердив, що ця комета прибула з-за меж нашої Сонячної системи 2 липня, що стало третім відкриттям міжзоряного об’єкта.

Відтоді астрономи поспішають зібрати якомога більше даних про загадковий об’єкт. Телескоп Gemini North на Маунакеа, Гаваї, нещодавно сфотографував 3I/ATLAS зблизька, зафіксувавши комету в найдрібніших деталях. Початкові спостереження за 3I/ATLAS вказують на те, що це найстаріша з коли-небудь знайдених комет, приблизно на 2 мільярди років старша за нашу Сонячну систему. Порівняно з двома раніше відкритими міжзоряними об’єктами, Оумуамуа та кометою 2I/Борисова, 3I/ATLAS не тільки старша, але й швидша. Нещодавнє дослідження, яке ще має пройти експертну оцінку, показало, що 3I/ATLAS має гіперболічну швидкість близько 37 миль на секунду (60 кілометрів на секунду).

Ранні спостереження Рубіна за 3I/ATLAS є важливими, оскільки це найперші зображення комети, отримані високоточним телескопом. Нова стаття містить 49 зображень, хоча деякі з них були виключені, оскільки вони були зроблені під час послідовності вирівнювання Рубіна і були розфокусовані. Дев’ятнадцять зображень були зроблені під час цілеспрямованих операцій і підтверджують, що 3I/ATLAS дійсно поводиться як комета, з хмарою газу і пилу, що оточує її крижане ядро, йдеться в статті.

Так само, як він був першим, хто помітив комету, “Рубін” також буде першим, хто втратить її з поля зору. 22 серпня 3I/ATLAS вийде з області неба, за якою зараз спостерігає обсерваторія. До того часу астрономи, які стоять за цією статтею, стежитимуть за міжзоряним гостем на знімках Рубіна.

1